Bányaszerencsétlenségek Keleten: A föld alatt sincs szűz terep

  • 2002. augusztus 22.

Külpol

Az ukrán bányászat teljesítménye az emberélet/millió tonna arányszámmal is mérhető: és a mutató évről évre romlik. Kínában a bányatulajdonosok a szerencsétlenségeket be sem jelentik. Romániában a Zsil-völgyi bányákban minden évben meghal valaki a sújtólégrobbanások miatt, és a hatóságok tehetetlenek: az egyik baleset után a felelősök 250 ezer forintnak megfelelő pénzbüntetést kaptak.

Az ukrán bányászat teljesítménye az emberélet/millió tonna arányszámmal is mérhető: és a mutató évről évre romlik. Kínában a bányatulajdonosok a szerencsétlenségeket be sem jelentik. Romániában a Zsil-völgyi bányákban minden évben meghal valaki a sújtólégrobbanások miatt, és a hatóságok tehetetlenek: az egyik baleset után a felelősök 250 ezer forintnak megfelelő pénzbüntetést kaptak.Az ukrajnai bányákban júliusban 61 bányász vesztette életét. Tavaly csaknem háromszázan, idén - eddig - több mint százötvenen haltak meg. De a korábbi adatok is elképesztők: az MTI szerint Ukrajnában 1,54-ről 4,4-re növekedett az egymillió tonna szén kitermeléséhez "szükséges" halálos áldozatok száma 1989 és 2000 között. (1989-ben Ukrajna még nem volt független állam.) Ukrajnában a bányák háromnegyede, több mint 150 létesítmény úgy működik, hogy az utóbbi húsz évben nem volt semmiféle felújítás, félszáz bánya életkora pedig meghaladja a száz évet is. Sőt vannak olyan létesítmények, ahol még kézzel fejtik a szenet. Ám a kormánynak nemhogy a biztonságra, de gyakran még a bérek kifizetésére sincs forrása.

Július 7-én a Donyeck megyei Ukrajina bányában, a hasonló nevű ország keleti részén vasárnap is dolgoztak, 670 méteres mélységben két fejtésnél is folyt a kitermelés. Időközben túl sok szénpor gyűlt össze egy szállítószalag fejénél, és tűz ütött ki (a szalag még a mentés idején is, napokon át folyamatosan izzott). Harmincöt bányászt a csillékben találtak meg holtan, a többiek (hetvenen-nyolcvanan) túlélték az esetet.

A kormány mindent megtesz

A tragédia után megindult felelősségrevonás során a biztonsági előírások megsértésének gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték a bányaigazgatót és a főmérnököt. (A reakció kísértetiesen hasonlít a repülőnapi szerencsétlenség utáni - egy Szuhoj vadászgép zuhant a nézőközönségre - "rendteremtésre", amikor a hadsereg vezetőit cserélte le Kucsma elnök.) Anatolij Kinah ukrán kormányfő két nap múlva, huszonkilenc bányász temetésén megígérte: a kabinet mindent megtesz, hogy a hasonló tragédiák ne ismétlődhessenek meg. Húsz nappal később, július 31-én a Zagyaszko-bányában történt újabb szerencsétlenség, ezúttal húszan haltak meg. Ekkor már személyesen Leonyid Kucsma rendelte el a vizsgálatot.

A Zagyaszko az egyik legjelentősebb ukrajnai bánya, a Népszabadság szerint a magánkézben lévő vállalkozás tízezer embernek ad munkát. A bányában három éve, illetve tavaly már történt egy-egy súlyos baleset, összesen 105 munkás halálát okozva.

Leonyid Kucsma nemzetközi segítséget kért a bányászat helyzetének javításához. A Világbank lépett is: szeptemberben állítólag 250 millió dollárt utal át az ukrán bányaipar fejlesztésére. Mindez persze nem nyugtatta meg a bányászokat: az egy hónapon belül bekövetkező harmadik szerencsétlenség után, augusztus elején Kijevben tüntetésen tiltakoztak az embertelen munkakörülmények ellen.

Ahol be sem jelentik

Talán az ukrajnainál is szörnyűbb a helyzet Kínában: a távol-keleti országban, amely a világ legnagyobb széntermelője, 1997 óta próbálják a kisebb, magántulajdonú bányák működését visszaszorítani, és ennek következtében 82 ezerről 23 ezerre csökkent ezen üzemek száma. Ezzel párhuzamosan a széntermelés 1,4 milliárdról egymilliárd tonnára esett vissza. A magánbányák bezárását a biztonsági intézkedések hiányosságaival magyarázták a helyi politikusok, de e lépések nem befolyásolták lényegesen a nyolcmillió embert foglalkoztató ágazat állapotát: idén eddig 3400 bányász vesztette életét Kínában, de tavaly jóval ötezer fölött volt az áldozatok száma. És ez csak a szénbányászat; a többi, érckitermeléssel foglalkozó létesítményben további kétezer halottat követelt a tavalyi üzemmenet. Persze az "állami" bányákban sem jobb a helyzet: az egyikben száztizenöten haltak meg - közöttük volt az állami munkafelügyelet helyi vezetője is, aki éppen a biztonságot ellenőrizte.

A kínai magánbányák hírhedtek különösen kegyetlen munkamódszereikről: Sanhszi tartomány - ez a legnagyobb széntermelő vidék - Fuyuan nevű bányájába idén május 4-én egyidejűleg tört be a víz és robbant fel a gáz. A tulajdonos megpróbálta eltitkolni a katasztrófát, így a mentési munkálatokat csak többnapos késéssel kezdhették meg, és azok éppen ezért már nem vezethettek eredményre.

Pénzbüntetés a felelősöknek

Romániában rendszerint sújtólégrobbanások miatt áll le a munka a bányákban. A Zsil völgyében az elmúlt években - és idén is - többször következett be tragédia. A leghírhedtebb bánya a vulkáni szénkitermelő üzem, ahol idén májusban tíz bányász (köztük egy magyar nemzetiségű) vesztette életét; és tavaly augusztusban ugyanitt tizennégyen, 1989-ben huszonkilencen, 1986-ban pedig harmincan. Az idei baleset után egyébként a román állami kőszénvállalat nyolc vezetőjét összesen mintegy 250 ezer forintnak megfelelő bírsággal sújtották.

Pataky-Tauszig Miklós

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.