A jelenlegi eredmények és előrejelzések szerint a felvidéki magyarságnak nem lesz képviselete az Európai Parlamentben. A pozsonyi Új Szó vasárnap este arról számolt be, hogy egyik magyar párt sem tudta átlépni az 5 százalékos küszöböt, így sem a Híd-Most, sem pedig a Magyar Közösség Pártja (korábbi nevén: Magyar Koalíció Pártja) nem tudott mandátumot szerezni.
A szintén EU-tag Romániában valamivel jobb a helyzet, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség épp hogy átlépte a küszöböt: az RMDSZ a végleges exit poll szerint 5,4 százalékot szerzett.
Ez azt jelenti, hogy a szlovákiai magyarság eddigi két mandátuma elveszett. Az RMDSZ 2014-ben két képviselői helyet szerzett (Winkler Gyula és Sógor Csaba), az MKP-nak pedig egy helye volt (Csáky Pál) – ők mind az Európai Néppárt frakciójában foglaltak helyet. A Híd-Most képviselője, Nagy József szintén ott ült.
|
Ők rendszerint támogatták a Fideszt a Néppártban és az Európai Parlamentben, például mind a négyen a Sargentini-jelentés ellen szavaztak. Mi több, az MKP és az RMDSZ nemrég közölte: ha a Néppárt kizárja a Fideszt a tagjai közül, akkor ők is távoznak. Mindez azt jelenti, hogy a Fidesznek eddig nem is 12, hanem bizonyos ügyekben akár 16 képviselője volt (igaz, a Híd-Mostnak elég sok konfliktusa volt a magyar kormánypárttal, de a Néppártban esetenként számíthattak egymásra).
Ám jelen állás szerint a Fidesz két magyar támogatóját a Felvidéken elvesztette. Kérdéses, hogyan szerepel ténylegesen az RMDSZ. Az exit poll szerinti 5,4 százalék csak egy mandátumot vetít előre, de a román lapok éjfél tájékán 70 százalékos feldolgozottság mellett azt írták, hogy az RMDSZ 6,9 százalékot szerzett, ami két mandátumot eredményezhet. (Öt éve 6,3 százalékkal szerzett két helyet.) Viszont az Erdélyen kívüli megyék feldolgozása még folyamatban, így nem tudni, hol áll meg a számláló (50 százalékos feldolgozottságnál még 7,7 százalékon állt a szövetség).
Nem kizárt tehát, hogy a Fidesznek a Kárpát-medencében kevesebb magyar támogatója akad majd az EP-ben és az EPP-ben. Ami nemcsak a magyar kormánypártnak fájó, hanem elsősorban a határon túli magyarságnak.