Elhunyt Ruth Bader Ginsburg

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. szeptember 19.

Külpol

Az USA legfelsőbb bíróságának tagja a női egyenjogúság és a liberális értékek fontos képviselője volt.

Elhunyt az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság egyik tagja, a 87 éves Ruth Bader Ginsburg - jelentette be péntek este az Egyesült Államoka szövetségi alkotmánybírósága.

Ginsburg többfajta rákbetegséggel küzdött meg, az elmúlt hónapokban többször is kórházi kezelésre kényszerült, a közlemény szerint washingtoni otthonában, a családja körében áttétes hasnyálmirigyrákban hunyt el.

Ginsburg az alkotmánybíróság legidősebb tagja volt, 1993-ban, a demokrata párti Bill Clinton elnök jelölésére választották a taláros testület tagjává. Az elhunyt bírót a női jogok egyik élharcosaként és a liberálisok ikonjaként tartották számon az Egyesült Államok politikai és közéletében.

Az amerikai politikai élet szereplői mind gyászüzenetekben búcsúztak tőle. Donald Trump elnök "nagyszerű asszonynak" nevezte, s azt mondta: szomorúsággal tölti el a halála. A minnesotai kampánykörúton lévő Trump a kíséretében lévő újságíróknak úgy fogalmazott: Ginsburgnak "kivételes élete volt".

Ginsburg utódlásának kérdése azonban már most politikai csatározások terepének tűnik. Ruth Bader Ginsburg halála elemzők szerint drámaian megváltoztathatja a kilenctagú alkotmánybíróság összetételét. Eddig öt konzervatív és négy liberális bíró foglalt helyet a testületben, egy újabb - Trump által jelölt - konzervatív bíró "átbillentené" ezt a törékeny egyensúlyt a konzervatívok oldalára.

Donald Trump valószínűsíthetően ismerte az elhunyt alkotmánybíró rossz egészségi állapotát. Az amerikai elnök a napokban nyilvánosságra hozott egy olyan, 200 nevet tartalmazó listát, amelyen a lehetséges alkotmánybíró-jelölteket nevezte meg. A péntek éjjeli televíziós vitaműsorokban már azt latolgatták, hogy melyik bíró lehet az, akinek jelölését az elnök bejelenti.


Az amerikai közszolgálati rádió (NPR) arról számolt be, hogy Ruth Bader Ginsburg a halála előtti napokban unokájának diktált nyilatkozatában állítólag azt mondta: nem akarja, hogy az utódját az elnökválasztás előtt válasszák meg.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.