Európának ugyanúgy be kell fogadnia más migránsokat, mint ahogy az ukrajnai menekülteket

  • narancs.hu
  • 2022. június 2.

Külpol

Ezt szorgalmazza Luciana Lamorgese olasz belügyminiszter, mert míg az ukránok a háború elől menekülnek, mások a háború következményeiként az élelmiszerválság miatt kénytelenek.

Az Ukrajnából érkező menekültek esetében életbe léptetett európai befogadási és szolidaritási mechanizmushoz hasonlót szorgalmazott az élelmiszerválság miatt menekülő migránsokkal szemben Luciana Lamorgese olasz belügyminiszter, aki a földközi-tengeri országok miniszteri találkozója előtt nyilatkozott a La Repubblica című lapnak.

Az úgynevezett Med5 csoport országai, vagyis Spanyolország, Görögország, Málta, Ciprus és a házigazda Olaszország tárcavezetői június 3-án és 4-én Velencében tárgyalnak az ukrajnai háború következtében a Földközi-tengeren felerősödött migrációról.

Lamorgese a La Repubblicában csütörtökön megjelent interjújában hangoztatta: máris érezteti a hatását, hogy az ukrajnai háború miatt a gabona- és élelmiszer-szállítmányok nem tudják elhagyni az ostromlott ország kikötőit. Olaszországba áprilisban és májusban – majdnem kizárólag a tengeri útvonalon – harminc százalékkal több bevándorló érkezett az egy évvel korábbi időszakhoz képest, főleg azokból az afrikai országokból, amelyeket elsőként sújtott az élelmiszerválság.

Arra a kérdésre, hogy mekkora migrációs nyomás várható a nyári hónapokban, a belügyminiszter "aggodalmának" hangot adva az ENSZ adatait idézte, miszerint a háború a világ mintegy 53 országában kétszázmillióval növelheti meg az éhezők számát.

Korábbi olasz titkosszolgálati számítások négyszázezerre tették azoknak a számát, akik az élelmiszerválság következtében az olasz partok felé indulhatnak el.

"Gyorsan kell cselekedni!" – jelentette ki a belügyminiszter.

A földközi-tengeri migrációs frontországok álláspontja az, hogy a megnövekedett nyomás Európa határain csak közösen és szolidaritást vállalva kezelhető.

De hozzátette, egyik ország, így Olaszország sem lehet az egyetlen, amelynél kikötnek a Földközi-tengeren aktív civilszervezetek migránsokkal teli hajói - tette hozzá.

Lamorgese szerint megoldást jelent, ha a "földközi-tengeri migrációra is kiterjesztik az ukrajnai menekültek esetében alkalmazott európai szolidaritási paktumot", amely március 3-tól lépett életbe. Olyan szolidaritási és szétosztási mechanizmust kell bevezetni, amelyhez hasonlót szintén a mediterrán országok kezdeményeztek 2019 szeptemberében, a máltai szerződésben öltött formát, de amely a koronavírus-világjárvány miatt teljesen leállt. Ezért kezdeményezi, hogy Olaszország növelje a legálisan befogadandó bevándorlók kvótáját az idénymunkások és a szakképesített dolgozók számának emelésével – mondta.

Luciana Lamorgese kifejtette: a gazdasági okok és a klímaváltozás kiváltotta migrációról nem lehet nem tudomást venni... Ugyanakkor úgy véli, "Európa nem tudja befogadni az összes gazdasági bevándorlót, aki Afrikából vagy Ázsiából útra kel". Megoldásnak a kiinduló országokkal való partneri kapcsolatot szorgalmazta, azok társadalmi stabilitása és gazdasági fejlődése érdekében.

A belügyminisztérium adatai szerint év eleje óta több mint 19 ezren érkeztek az olasz partokra, a tavalyi év ugyanazon időszakában mért több mint 14 ezerhez képest, miközben a járványév 2020 januárja és júniusa között valamivel több mint ötezren érkeztek.

(MTI)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.