"Ezek terroristák" – Trump kiszivárgott hangfelvételen követelt keményebb fellépést a tüntetők ellen

  • narancs.hu
  • 2020. június 1.

Külpol

Trump arra buzdította a kormányzókat, hogy minél erőteljesebben lépjenek fel a tüntetőkkel szemben.

Konferenciahívást intézett az Egyesült Államok kormányzóihoz Donald Trump elnök, amelyben gyengének nevezte és erőteljesebb fellépésre szólította fel őket a George Floyd halála miatt kirobbant zavargások ügyében – számolt be a CBS News.

A 46 éves afroamerikai George Floydot múlt hétfőn négy rendőr igazoltatta Minneapolisban, majd egyikük a nyakára térdelt és nyolc percig szorította annak ellenére, hogy a férfi azt kiabálta, nem kap levegőt. Floyd nem sokkal az után életét vesztette, hogy bevitték a rendőrőrsre, majd onnan a kórházba. A halála után kitört erőszakos tüntetések Washingtont is elérték, és a Fehér Ház környékén is gyújtogattak már a tiltakozók.

A CBS News most arról számolt be, hogy Trump elnök hétfőn konferenciahívást tartott, amelynek során a csatorna által megszerzett hangfelvétel szerint azt mondta, növelni fogják a rendőri jelenlétet Washingtonban, és hogy a tüntetők tönkreteszik az ország hírnevét.

Trump emellett arra szólította fel az egyes államok kormányzóit, hogy fogadjanak el a zászlóégetést tiltó törvényeket, amely az Egyesült Államokban a véleményformálás egy alkotmányosan védett eszközének számít jelenleg.

"Washington nagyon jó ellenőrzés alatt volt, de most még erősebb ellenőrzés alá kell helyeznünk. Több ezer embert fogunk behívni. Oda fogunk csapni nagyon, nagyon erősen" – mondta az elnök, majd kritizálta a kormányzókat az eddigi, szerinte túl gyenge lépéseikért.

"Hibát követtek el, mert úgy csináltok, mintha hülyék lennétek. Néhányan nagyon jó munkát végeztek. De sokan közületek – ez nem egy jó nap az országunknak" – magyarázta Trump, aki az egyik résztvevő szerint meglehetősen zavartnak tűnt.

"Uralnotok kell, ha nem uraljátok, csak vesztegetitek az időtöket. El fognak tiporni titeket. Egy rakás balféknek fogtok kinézni. Uralnotok kell" – mondta az elnök a kormányzóknak.

A hívás során Trump azt is kifejtette, hogy az erőszak szerinte a radikális baloldal műve, de vannak köztük fosztogatók is, akik csak megragadják az alkalmat, hogy ingyen cuccokhoz jussanak. Az elnök azt mondta, róluk mind van felvétel, ezért mindet el kell ítélni. "Minél keményebbek vagytok, annál kevésbé lesztek célpontok" – fejtegette.

Az elnök azt is mondta, hogy hasonló esetek már voltak korábban is, és "csak akkor sikeresek, ha gyengék vagytok. A legtöbben közületek gyengék."

Az elnök ezért azt javasolta a kormányzóknak, hogy ne hezitáljanak behívni a Nemzeti Gárdát. "Ott van kint a nagy Nemzeti Gárda, amely kész bejönni és veszettül harcolni" – mondta.

Azt is mondta, hogy le kell tartóztatni és megvádolni a tüntetőket.

"Ezt nem lehet azzal elintézni, hogy kapnak egy hetet a fogdában. Ezek az emberek terroristák, ezek terroristák, az az érdekük, hogy rosszat tegyenek az országunknak. Antifák és radikális baloldaliak."

Ezután kifejtette azt is, hogy a tüntetők téglákkal és kövekkel vannak felfegyverezve, ezért "megengedett, hogy visszatámadjatok. Nem kell, hogy arcon dobjanak egy téglával, és ne csinálj semmit. Vissza lehet támadni" – mondta.

A konferenciahívás során a kormányzók is helyzetjelentést tettek, az illinoisi demokrata kormányzó, J. B. Pritzker pedig figyelmeztette az elnököt, hogy "a Fehér Házból jövő retorika csak ront a helyzeten", mert inkább békére kellene felszólítani, és rendőrségi reformot kilátásba helyezni. Trump azonban azt válaszolta neki, hogy "nekem se tetszik a te retorikád, de ez rendben is van így, nem értünk egyet egymással".

Trump egyébként szombat óta nem mutatkozott nyilvánosan, híradások szerint péntek este pedig egy időre a Fehér Ház bunkerjébe költöztették át, ahogy a zavargások az elnöki rezidencia közvetlen közelében zajlottak. A washingtoni polgármester, Murie Bowser a következő két éjszakára kijárási tilalmat rendelt el.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.