Justin Trudeau bejelentette: Kanada 53 millió dollárnyi segélyt küldő az élelmiszer- és gyógyszerhiánytól szenvedő venezuelaiaknak

  • narancs.hu
  • 2019. február 4.

Külpol

A kanadai miniszterelnök szerint ez világos üzenet, hogy országa nem hagyja magára a venezuelai népet.

Kanada 53 millió kanadai dollár összegű segélyt küld a venezuelai népnek – jelentette be a limai csoport ottawai találkozóján a kanadai miniszterelnök hétfőn.

Justin Trudeau azt mondta, hogy kormánya az összeg egy részéből a mintegy 3 millió venezuelai menekültet szeretné segíteni. „Kanada a venezuelaiak legégetőbb szükségleteire küldi a pénzt” – jelentette be a miniszterelnök a találkozó megnyitóján, hozzátéve, a döntés egyben világos üzenet a venezuelai népnek, hogy a csoport nem hagyja őt magára.

A kanadai miniszterelnök kifejtette továbbá, hogy a segély nagy része megbízható partnerek közvetítésével jut el a venezuelaiakhoz, továbbá részesednek belőle a Venezuelával szomszédos országok is, hogy így segítsék őket a menekültek ellátásában.

A 14 amerikai országot tömörítő limai csoport külügyminiszterei a nap folyamán ültek össze a venezuelai válság megvitatására. A csoport országai, Mexikó kivételével, a múlt héten már bejelentették, elismerik Juan Guaidót, az ellenzéki többségű, de hatalmától megfosztott parlament elnökét Venezuela ideiglenes államfőjeként.

Venezuelai válság: Az EU tagállamai el fogják ismerni Juan Guaidót

Annak érdekében, hogy mielőbb szabad és tisztességes választásokat tarthassanak Venezuelában. Az Európai Unió tagállamai el fogják ismerni Juan Guaidót, az ellenzéki többségű caracasi parlament elnökét Venezuela ideiglenes államfőjeként - derült ki hétfőn a Reuters hírügynökség birtokába jutott uniós közlemény tervezetéből. Több uniós ország már bejelentette, hogy elismeri Guaidót annak érdekében, hogy mielőbb szabad és tisztességes választásokat tarthassanak Venezuelában.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter és Helga Schmid, az Európai Unió külügyi szolgálatának főtitkára videokonferencián vesz részt a tanácskozáson. Hétfőn közben újabb országok ismerték el Juan Guaidót Venezuela ideiglenes államfőjeként, miután a hivatalban lévő államfő, Nicolás Maduro újraválasztásának törvényességét a venezuelai ellenzék mellett a nemzetközi közösség jelentős része is vitatta.

A dél-amerikai országban azt követően szélesedett ki a belpolitikai válság, hogy Juan Guaidó január 23-án, a Nicolás Maduro elleni tüntetésen ideiglenes elnökké kiáltotta ki magát, hogy mielőbb szabad és tisztességes választásokat tarthassanak az országban.

A venezuelai helyzetről a múlt héten írtunk részletesen:

Mintha a NER bukna itthon, olyan most a helyzet Venezuelában

Elmagyarázzuk, mi történik Venezuelában, és hogy mi várható az elkövetkezendőkben.

(MTI)

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.