Kuba hazahívja orvosait Brazíliából az új elnök fenyegetései miatt

  • Narancs.hu/MTI
  • 2018. november 14.

Külpol

Több mint 11 ezer fős kubai orvosi személyzet dolgozik most Brazíliában.

Kuba kivonja magát a Dilma Rousseff volt brazil államfő kormánya által 2013-ban elindított "Több Orvos" (Mais Médicos) nevű egészségügyi programból a megválasztott brazil elnök, Jair Bolsonaro "fenyegető és becsmérlő" szavai miatt, aki "elfogadhatatlan" módosításokat jelentett be a programmal kapcsolatosan - közölte szerdán a kubai egészségügyi tárca.

A karibi szigetország az után döntött arról, hogy hazahívja a Brazíliában jelenleg dolgozó több mint 11 ezer fős kubai orvosi személyzetet, hogy az október végén megválasztott Bolsonaro megkérdőjelezte ezeknek a szakembereknek a felkészültségét és alkalmassági vizsgához kötné a tevékenységüket.

false

 

Fotó: MTI/EPA/Fernando Bizerra Jr.

A nemrég megválasztott brazil elnök nem csak az orvosok alkalmasságát firtatja, de megvádolta Kubát azzal is, hogy az orvosaik a fizetésüknek csak a 25 %-át kapják meg a, míg a maradékot kubai diktatúra táplálására használják.

A kubai egészségügyi tárca közleményében tagadta, hogy így lenne, szerinte az egészségügyi alkalmazottak mindig is megkapták fizetésük 100 százalékát.

Az EFE spanyol hírügynökség közben arról ír, hogy Kubában, ahol az állami szférában dolgozók átlagos havi fizetése alig haladja meg a 30 dollárt (csaknem 8600 forintot), a külföldi misszió az egyik leggyakoribb törvényes módja a képzett szakembereknek arra, hogy növeljék jövedelmüket, annak ellenére, hogy a kubai kormány megtartja a más országoktól kapott fizetésük egy részét.
Az AFP francia hírügynökség információi szerint a kubai állam évente körülbelül 11 milliárd dolláros (több mint 3138 milliárd forintos) bevételhez jut külföldön dolgozó orvosai után.

A több mint 11 ezer kubai orvos a program keretében olyan hátrányos helyzetű és távoli közösségekbe juttat el egészségügyi ellátást, amelyekben a brazil orvosok már nem vállalnak munkát. Az elmúlt öt év során közel 20 ezer kubai szakember látott el több mint 113 millió brazil pácienst.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.