kult. hírek

  • Narancs
  • 2005. május 5.

Külpol

kult.hírek
TRIBECA-DíJ Forgács Péter El Perro Negro: Stories from the Spanish Civil War (Fekete kutya: történetek a spanyol polgárháborúból) című, korabeli amatőrfilmekből készített holland-magyar produkciója nyerte a 4. New York-i Tribeca Filmfesztivál dokumentumfilmes fődíját. Forgács ezúttal két amatőrfilmes hagyatékából állította össze művét: egyikük egy jómódú katalán család sarjaként filmezett 1929-től 1936-ig, mikor a polgárháború kitörése után hat nappal egy militáns anarchista megölte, másikuk pedig a falangisták győzelméig dokumentálta saját kalandjait. A legjobb játékfilmnek a kínai Li Shaohong műve, a Sheng Si Jie (Lopott élet) bizonyult, s külön említésre méltónak találták az olasz Pietro Reggiani L'estate di mio fratello (Fivérem nyara) című filmjét.

MEGASZTÁR Caramel, azaz Molnár Ferenc nyerte szombaton, a közönség SMS-szavazatai alapján a TV 2 második Megasztár-versenyét Palcsó Tamás előtt. A műsorral múlt heti lapszámunk címlapsztorija foglalkozott.

MEDIAWAVE-NYERTESEK A román Alexandru Solomon A Nagy Kommunista Bankrablása nyerte a 15. Mediawave fődíját. Lichter Péter Éjszakai előadása lett a legjobb magyar kísérleti film, Fillenz Ádám operatőri díjat nyert Gigor Attila Ember a tükörben című filmje fényképezéséért. Szintén két elismerés jutott a szerb-montenegrói művészeknek: Pretty Diana című dokumentumfilmjével Boris Mitic vehetett át díjat, míg Petar Jovanovic a Vajaja földjével érdemelte ki a zsűri különdíját - megosztva a lengyel Jarek Sztanderával (For a Miracle - Egy csodáért). A zsűri különdíjban részesítette a brit Sam Huntleyt is (Polish Your Shoes - Pucold ki a cipődet), az animációs kategóriát a belga Jonas Geirnaert nyerte (Flatlife - Lakásélet). Munkatársunk, Marton László Távolodó "Párhuzamos kultúráért" díjat kapott.

GYáSZLAP

MARIA SCHELL 79 éves korában elhunyt Maria Schell: a svájci-osztrák származású színésznőre Helmut Käutner Az utolsó híd című, Cannes-ban díjazott osztrák-jugoszláv partizánfilmjében nyújtott alakítása nyomán figyeltek fel, ezt követően az európai produkciókon kívül számos hollywoodi filmben is szerepelt. Angol, francia, német és olasz nyelven egyaránt dolgozott, olyan sztárok oldalán játszott, mint Gary Cooper, Marcello Mastroianni, Orson Welles vagy Yul Brynner. Öccse, Maximilian Schell 2002-ben televíziós dokumentumfilmet készített róla.

PÁSZTORY ZOLTÁN 61 éves korában, feltehetően szívinfarktus következtében elhunyt Pásztory Zoltán: az Illés együttes dobosa (képünk jobb oldalán) magas vérnyomása miatt feküdt be a kórházba. Gyerekkorában az úttörővasút zenekarában dobolt, majd éveken át az Operettszínházban, s 1965-től az együttes feloszlásáig, 1973-ig az Illésben. Ezt követően külföldön dolgozott, itthon csak az Illés alkalmi előadásain lépett színpadra. Augusztusra tervezett erdélyi vendégszereplésüket már csak nélküle tarthatják meg.

PERCY HEATH Néhány nappal 82. születésnapja előtt meghalt Percy Heath: az amerikai bőgős több mint húsz éven át játszott a műfaj egyik klasszikusának számító Modern Jazz Quartetben. Háborús szolgálatát követően, 1947-ben testvérével, Jimmyvel együtt csatlakozott Howard McGhee együtteséhez, innen lépett tovább 1951-ben a Milt Jackson vezette MJQ-ba, egyik példaképe, Ray Brown helyére. Pályája során olyan klasszisok mögött dolgozott, mint Parker, Thelonious Monk, Miles Davis, Stan Getz, Fats Navarro, Sonny Rollins, Dizzy Gillespie vagy Sarah Vaughan. Kivette a részét a 80-as években ismét összeállt MJQ kései sikereiből, majd ismét fivérével folytatta a munkát, Heath Brothers néven.

EDUARDO PAOLOZZI Elhunyt a brit pop-art egyik legismertebb alkotója: Eduardo Paolozzi Skóciába bevándorolt olasz családban született, első önálló kiállítását 1947-ben rendezte egy londoni galériában, ezután egy időre Párizsba költözött. Itt dadaista és szürrealista hatások érték, elkészítette kollázsait, a siker azonban elkerülte, s visszatért Londonba. Kapcsolatban állt Lucian Freuddal és Francis Baconnel, az 50-es években - szobrász lévén - építészeti projekteken dolgozott, majd szitanyomatokat készített, de a kollázshoz egész pályája során hű maradt. Legnagyobb sikereit a 60-as években aratta. 1994-ben művei jó részét skót múzeumoknak adományozta. 81 éves korában érte a halál.

AUGUSTO ROA BASTOS 88 éves korában elhunyt a huszadik századi latin-amerikai irodalom egyik kiemelkedő képviselője, Augusto Roa Bastos: a paraguayi írót többször is Nobel-várományosként emlegették, azt ugyan nem nyerte el, de a legjelentősebb spanyol nyelvű irodalmi elismerést, a Cervantes-díjat 1989-ben neki ítélték. Hosszú emigráció után ekkor tért vissza szülőhazájába, melynek tragikus történelmébe vezet el Embernek fia című regénye. S küzdöttek hajnalig című novellája A folyó harmadik partja című latin-amerikai elbeszélésgyűjteményben olvasható.

HERDER-DíJ Klimó Károly festőművész Bécsben átvette a hamburgi Alfred Toepfer alapítvány Herder-díját, s Krasznahorkai Katalin művészettörténész személyében nevezte meg azt a fiatalt, akit a szabály értelmében egyéves bécsi ösztöndíjra javasolhatott. Klimó mellett a díj többi nyertese: Hanna Krall lengyel írónő, Jirí Kuthan cseh művészettörténész, Primoz Kuret szlovén zenetudós, Andrei Marga román filozófus, Kresimir Nemec horvát irodalomtudós és Eimundo Nekresius litván színházi rendező.

PÁROSAN SZÉP AZ ÉLET E címmel állította ki fotóit Göbölyös Luca a Lumen Galériában (Király u. 46.); megtekinthetők május 11-ig.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.