Szemlét tartott a brazil munkavédelmi felügyelet (MPT) a kínai BYD autógyár bahiai gyárának építésén, majd úgy döntött, leállítja a munkát – közölte kedden a BBC.
A felügyelet olyan munkakörülményeket tapasztalt, amelyek a rabszolgaság időszakára emlékeztettek, sértik az emberi méltóságot. A munkásoknak négy épületben volt szállásuk. Az egyik ilyen helyen matracok nélküli ágyakon lehetett pihenni. 31 emberre jutott egy fürdőszoba, így nagyon korán kellett kelni ahhoz, hogy mindenki időben elkészülhessen.
Annabelle Liang tudósítása szerint megesett, hogy a munkások útlevelét elvették, fizetésüket visszatartották.
A felügyelet 160 munkás „megmentéséről” számolt be.
A BYD brazíliai üzemét 2025-ben terveztik megnyitni. A kínai nagyvállalat most közölte, hogy korábban már vizsgálta az építést végző alvállalkozónál, a Jinjiang Construction Brazilnál dolgozók lakhatási és munkakörülményeit, és többször is kérte a céget, hogy biztosítson jobb feltételeket az embereknek. A BYD a brazil hatósági döntése nyomán megszakította a kapcsolatot a Jinjianggal, és állítja, fontosnak tartja, hogy az üzem úgy épüljön, hogy közben minden helyi előírást betartsanak. Az embertelen körülmények között talált munkásokat a kínai cég szállodákban helyezte el.
A BYD a Build Your Dreams rövidítése, a cég mára a világ legnagyobb elektromosautó-gyártójává nőtte ki magát: több járművet adott el 2023 utolsó három hónapjában, mint Elon Musk Teslája.
A BBC emlékeztet, hogy Kínában a hazai autógyártók támogatást kapnak az államtól, és ez ellen egyre nagyobb a nemzetközi tiltakozás. Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok is vámot vetett ki a Kínából érkező elektromos járművekre, és Donald Trump elnök a hivatalba lépése után várhatóan további vámokat vezet be.