Leállította a hatóság a BYD-építkezést Brazíliában

  • narancs.hu
  • 2024. december 24.

Külpol

A rabszolgaságra emlékeztettek a körülmények munkavédelmi felügyelet szerint.

Szemlét tartott a brazil munkavédelmi felügyelet (MPT) a kínai BYD autógyár bahiai gyárának építésén, majd úgy döntött, leállítja a munkát – közölte kedden a BBC.

A felügyelet olyan munkakörülményeket tapasztalt, amelyek a rabszolgaság időszakára emlékeztettek, sértik az emberi méltóságot. A munkásoknak négy épületben volt szállásuk. Az egyik ilyen helyen matracok nélküli ágyakon lehetett pihenni. 31 emberre jutott egy fürdőszoba, így nagyon korán kellett kelni ahhoz, hogy mindenki időben elkészülhessen.

Annabelle Liang tudósítása szerint megesett, hogy a munkások útlevelét elvették, fizetésüket visszatartották.

A felügyelet 160 munkás „megmentéséről” számolt be. 

A BYD brazíliai üzemét 2025-ben terveztik megnyitni. A kínai nagyvállalat most közölte, hogy korábban már vizsgálta az építést végző alvállalkozónál, a Jinjiang Construction Brazilnál dolgozók lakhatási és munkakörülményeit, és többször is kérte a céget, hogy biztosítson jobb feltételeket az embereknek. A BYD a brazil hatósági döntése nyomán megszakította a kapcsolatot a Jinjianggal, és állítja, fontosnak tartja, hogy az üzem úgy épüljön, hogy közben minden helyi előírást betartsanak. Az embertelen körülmények között talált munkásokat a kínai cég szállodákban helyezte el. 

A BYD a Build Your Dreams rövidítése, a cég mára a világ legnagyobb elektromosautó-gyártójává nőtte ki magát: több járművet adott el 2023 utolsó három hónapjában, mint Elon Musk Teslája.

A BBC emlékeztet, hogy Kínában a hazai autógyártók támogatást kapnak az államtól, és ez ellen egyre nagyobb a nemzetközi tiltakozás. Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok is vámot vetett ki a Kínából érkező elektromos járművekre, és Donald Trump elnök a hivatalba lépése után várhatóan további vámokat vezet be. 

 

 

 

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.

Többet ésszel, mint pénzzel

A kormány propagandistái az utóbbi időben számos képtelen gazdasági céllal rukkoltak elő. Pár hónapja a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetői is kitettek magukért: szerintük semmi sem tántoríthat el minket attól, hogy innovációs teljesítményünk 2030-ra bekerüljön az európai top 10-be, és ha minden jól megy, 2040-re ott leszünk – szerintük – a világ (!) 10 legjobbja között.

„Asszonyok, akiket mindennap látok”

Pályáját táncosként kezdte, a magyar néző viszont a Buendía família matriarchájaként, Úrsula Iguaránként ismerhette meg a Száz év magányból készített tévésorozatban. A kolumbiai művésszel Gabriel García Márquez könyvéről, a szereplőválogatásról, a tetoválások eltüntetéséről és az ágyjelenetekről beszélgettünk, de a latin-amerikai kultúra nőképe is szóba került.