Kisajátítás rohamtempóban az épülő szegedi BYD-autógyár mellett

Valaki már vágja a fákat

Belpol

Még el sem vették hivatalosan egy szegedi tulajdonos földjét az épülő elektromosautó-gyár mellett, de már vágják ki a fákat. A kormányhivatal négyzetméte­renként 410 forintot kínál a területért, miközben a szomszédos birtokot 20-szorosan magasabb áron vették meg Csányi Sándor cégétől.

Szeged mellett egy magánterületen valakik fákat vágtak ki. Egy részüket halomba pakolták, a többit otthagyták, ahol kidöntötték. A tulajdonos nem találkozott a birtokháborítókkal. Még nem döntött, tesz-e feljelentést, mert sejteni lehet, honnan jöttek a fanyűvők. A szomszédban épül a kínai BYD üzeme, és ezt a területet is meg akarja szerezni az elektromosautó-gyár számára a szegedi önkormányzat, zajlik a kisajátítási eljárás. A kérdés az, hogy mennyit fog kapni a tulajdonos, a Szegedfish Kft.

A 13 hektáros ingatlanért a Conzus Agro Igazságügyi Szakértő és Vadkárbecslő Kft. szerint 55 millió 11 ezer 41 forint kártalanítás jár. A megyei kormányhivatal kirendelése nyomán készült igazságügyi szakvélemény olyan részletes indoklást tartalmaz, amely megemlíti a rómaiak által alapított Partiscum települést, IV. Bélát, a török megszállást, a nagy árvizet és Trianont. A kisajátításról szóló 2007-es törvényt is, amely szerint az „összehasonlításra alkalmas ingatlanok helyben kialakult forgalmi értékét” vette figyelembe a birtok értékének meghatározásánál.

Semmi. Vagyis egy víztorony

Rögzíti, hogy a területnek van útkapcsolata, közüzemi elektromos hálózati csatlakozása, a vízellátását pedig saját fúrt kút biztosítja. Mezőgazdasági kultúra nem látszik rajta, invazív gyomnövényekkel, fákkal benőtt. „Piaci értéket képviselő épület/építmény”, illetve „a művelést számottevően gátló tereptárgy” nincs a területen. A törvény és egy kúriai állásfoglalás szerint csak a kisajátításkori adottságok számítanak. „A mezőgazdasági rendeltetésű ingatlan esetén a távlati célú ipari hasznosítás (…) a kisajátítási kártalanítás értékénél nem vehető figyelembe.”

A Szegedfish a kisajátítás jogalapját és a kisajátítás összegét is vitatta. Azt is szóvá tette, hogy az eljárásban két napja volt arra, hogy az észrevételeit előadja. Szerinte vitatható, hogy a kínai autógyár megépítése közérdek lenne. Arra a területre már kapott egy másik cégtől indikatív vételi ajánlatot 6500 forintos négyzetméterárért, egy másiktól 25 euróért. El is adta volna valamelyik vevőnek, ha nem kezdődik el a kisajátítási eljárás. A tulajdonos jogásza szerint a Conzus Agro szakvéleménye nem felel meg a törvénynek és a kialakult joggyakorlatnak, mert az összehasonlított ingatlanokon azt vette figyelembe, milyen művelési ágban vannak, az övezeti besorolást viszont nem. A Szegedfish területe egyéb ipari övezet (Gipe) besorolású, vagyis ipari területként való hasznosításra alkalmas a helyi építési szabályzat szerint. Ezt az értékbecslő mind olyan földekkel vetette össze, amelyek „Má” övezetiek, tehát mezőgazdasági területek. Ez olyan különbség, amelynek az adott birtok használhatósága szempontjából van jelentősége.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.