Kisajátítás rohamtempóban az épülő szegedi BYD-autógyár mellett

Valaki már vágja a fákat

Belpol

Még el sem vették hivatalosan egy szegedi tulajdonos földjét az épülő elektromosautó-gyár mellett, de már vágják ki a fákat. A kormányhivatal négyzetméte­renként 410 forintot kínál a területért, miközben a szomszédos birtokot 20-szorosan magasabb áron vették meg Csányi Sándor cégétől.

Szeged mellett egy magánterületen valakik fákat vágtak ki. Egy részüket halomba pakolták, a többit otthagyták, ahol kidöntötték. A tulajdonos nem találkozott a birtokháborítókkal. Még nem döntött, tesz-e feljelentést, mert sejteni lehet, honnan jöttek a fanyűvők. A szomszédban épül a kínai BYD üzeme, és ezt a területet is meg akarja szerezni az elektromosautó-gyár számára a szegedi önkormányzat, zajlik a kisajátítási eljárás. A kérdés az, hogy mennyit fog kapni a tulajdonos, a Szegedfish Kft.

A 13 hektáros ingatlanért a Conzus Agro Igazságügyi Szakértő és Vadkárbecslő Kft. szerint 55 millió 11 ezer 41 forint kártalanítás jár. A megyei kormányhivatal kirendelése nyomán készült igazságügyi szakvélemény olyan részletes indoklást tartalmaz, amely megemlíti a rómaiak által alapított Partiscum települést, IV. Bélát, a török megszállást, a nagy árvizet és Trianont. A kisajátításról szóló 2007-es törvényt is, amely szerint az „összehasonlításra alkalmas ingatlanok helyben kialakult forgalmi értékét” vette figyelembe a birtok értékének meghatározásánál.

Semmi. Vagyis egy víztorony

Rögzíti, hogy a területnek van útkapcsolata, közüzemi elektromos hálózati csatlakozása, a vízellátását pedig saját fúrt kút biztosítja. Mezőgazdasági kultúra nem látszik rajta, invazív gyomnövényekkel, fákkal benőtt. „Piaci értéket képviselő épület/építmény”, illetve „a művelést számottevően gátló tereptárgy” nincs a területen. A törvény és egy kúriai állásfoglalás szerint csak a kisajátításkori adottságok számítanak. „A mezőgazdasági rendeltetésű ingatlan esetén a távlati célú ipari hasznosítás (…) a kisajátítási kártalanítás értékénél nem vehető figyelembe.”

A Szegedfish a kisajátítás jogalapját és a kisajátítás összegét is vitatta. Azt is szóvá tette, hogy az eljárásban két napja volt arra, hogy az észrevételeit előadja. Szerinte vitatható, hogy a kínai autógyár megépítése közérdek lenne. Arra a területre már kapott egy másik cégtől indikatív vételi ajánlatot 6500 forintos négyzetméterárért, egy másiktól 25 euróért. El is adta volna valamelyik vevőnek, ha nem kezdődik el a kisajátítási eljárás. A tulajdonos jogásza szerint a Conzus Agro szakvéleménye nem felel meg a törvénynek és a kialakult joggyakorlatnak, mert az összehasonlított ingatlanokon azt vette figyelembe, milyen művelési ágban vannak, az övezeti besorolást viszont nem. A Szegedfish területe egyéb ipari övezet (Gipe) besorolású, vagyis ipari területként való hasznosításra alkalmas a helyi építési szabályzat szerint. Ezt az értékbecslő mind olyan földekkel vetette össze, amelyek „Má” övezetiek, tehát mezőgazdasági területek. Ez olyan különbség, amelynek az adott birtok használhatósága szempontjából van jelentősége.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk