Nem nyomtatják ki többé a legrégebbi osztrák napilapot

  • narancs.hu
  • 2023. április 28.

Külpol

A Wiener Zeitung 1703-óta működött nyomtatásban.

Június 30-án jelenik meg utoljára a Wiener Zeitung nyomtatott kiadása, július 1-jétől internetes újság formájában működik majd tovább a legrégebbi osztrák napilap – számolt be róla az MTI. Az osztrák állam kiadásában 1703 óta megjelenő lapot érintő változásokról a bécsi parlament határozott csütörtökön. Az APA osztrák hírügynökség pénteken közzétett értesülései szerint 70-90 embert bocsáthatnak el a laptól.

Martin Fleischhacker, a Wiener Zeitung gazdasági igazgatója ezt ugyan nem erősítette meg hivatalosan, de azt világossá tette az osztrák hírügynökségnek adott interjúban: egyes alkalmazottaktól kénytelenek lesznek megválni. Elmondása szerint az évek során a hivatalos közlemények már a kiadványok 85-90 százalékát tették ki. A lapnak jelenleg 6600 állandó előfizetője van, és nagyjából 8 ezer példányt adnak el belőle naponta.

A Wiener Zeitungnál összesen több mint 200 ember dolgozik, újságírói-szerkesztői területen 54-en. Július elsejétől a lap online változatát 20-30 fős újságírói csapat fogja működtetni.

Az osztrák kormány azért kezdeményezte a nyomtatott kiadás megszüntetését, hogy összhangba kerüljenek azzal az európai uniós irányelvvel, amely szerint a hivatalos közleményeket és híreket internetes felületen kell közzétenni. „Az Osztrák Köztársaságnak nem feladata, hogy működtessen és finanszírozzon egy napilapot” – jelentette ki még 2021-ben Sebastian Kurz akkori osztrák kancellár, amikor először felmerült a Wiener Zeitung nyomtatott kiadásának megszüntetése.

Az internetes Wiener Zeitung kevésbé lesz napilap jellegű, az egyelőre még nem teljesen pontosított elképzelések szerint az újságíróképzésben töltene majd be fontos szerepet. A tervek szerint havonta egyszer egy nyomtatott kiadása is megjelenik majd.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.

Dal a farkasoknak

Június 12-én Orbán Viktor exkluzív élő „interjút” adott Menczer Tamásnak a Harcosok Klubja tagjai számára a Fidesz békeharcáról. A miniszterelnök feltehetően úgy vélte, hogy saját online zászlóalja is gondban van, amikor az állandóan háborúban álló békekormány ideájának belső ellentmondását kell valahogyan feloldania azok számára, akiknek ebben a vakhit nem siet a segítségükre.