Az aktivista vagyonából emellett több mint egymillió jüant (41,35 millió forintot) lefoglaltak. Liu Fej-jüét, a korrupciós ügyekkel, rendőri, illetve emberi jogi visszaélésekkel foglalkozó msguancha.com weboldal alapítóját 2016 végén tartóztatták le. Az aktivista édesanyja szerint az ítélet szigorúbb volt, mint amire számítottak annak fényében, hogy a család maximálisan együttműködött az igazságszolgáltatással.
A jelenlegi ügy megmutatja, hogy „mennyire megrémítik a kínai kormányt a Kínából érkező, visszaélésekkel foglalkozó független jelentések" - hangsúlyozta közleményében a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet egyik hongkongi kutatója. Hszi Csin-ping kínai elnök 2012-es hatalomra kerülése óta mindent megtett a Kínai Kommunista Pártot bíráló hangok elhallgattatásáért. Peking az elmúlt években több civil kezdeményezésre is lecsapott.
2015. július 9-én csaknem 300 jogászt és aktivistát vettek őrizetbe a kínai hatóságok. Az országos rendőri akció a dátumról a 709 nevet kapta. Hétfőn hoztak ítéletet az utolsó 709-es ügyben: az évekig elzárva tartott Vang Csuan-csang emberi jogi ügyvéd négy és fél év börtönbüntetést kapott felforgató tevékenységéért. Vangot emellett öt évre eltiltották a közügyektől. Kína élből elutasítja a jogvédő körökből érkező kritikákat, és arra hivatkozik, hogy a bebörtönzött jogászok és aktivisták valójában bűnözők, akik megszegték a törvényt.
A Wall Street Journal épp tegnap közölt cikket arról, hogy az amerikai kormány aggódik, amiatt, hogy túl nagy a barátság Magyarország és Kína között.