Politikai fogolyként ismerte el Julian Assange-t az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése

  • narancs.hu
  • 2024. október 2.

Külpol

Mint mondják: aránytalanul kemény volt a bánásmód, amit a Wikileaks alapítójával szemben alkalmaztak.

Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) szerdán megszavazott állásfoglalásában politikai fogolyként ismerte el Julian Assange-t, a Wikileaks kiszivárogtató portál ausztrál alapítóját, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a vele szembeni „aránytalanul kemény bánásmód” elrettentő hatást válthat ki, amely aláássa az újságírók és a kiszivárogtatók védelmét – számolt be róla az MTI.

Assange portálja 2010-ben hozzávetőleges becslések szerint több mint tízmillió titkos amerikai diplomáciai táviratot szerzett meg, és ezek jelentős részét átadta médiapartnereinek. Julian Assange 2012-től hét éven át Ecuador londoni nagykövetségén élt politikai menekültként, majd Ecuador kiadta Nagy-Britanniának. Ezt követően öt évet töltött kiadatási őrizetben a szigoráról hírhedt londoni Belmarsh börtönben, miután az Egyesült Államok kérte kiadatását a brit hatóságoktól.

Julian Assange a börtönből idén júniusban szabadult az amerikai igazságügyi minisztériummal kötött vádalkut követően.

Az állásfoglalást megszavazók szerint a Julian Assange-zsal szembeni bánásmód indokolja azt, hogy politikai fogolyként ismerjék el. A dokumentumban utalnak az Egyesült Államok által ellene emelt súlyos vádakra, amelyek miatt akár életfogytiglani börtönbüntetést is kiszabhattak volna rá. A strasbourgi székhelyű szervezet 46 tagállamának parlamenti képviselőit tömörítő közgyűlés felszólította Washingtont, hogy vizsgálja ki az általa és a Wikileaks által nyilvánosságra hozott háborús bűncselekményeket és emberi jogi jogsértéseket. „Ennek elmulasztása, valamint az Assange-zsal szembeni durva bánásmód azt a benyomást kelti, hogy az amerikai kormány célja az állami ügynökök illegális cselekedeteinek elfedése volt, nem pedig a nemzet biztonságának védelme” – áll az dokumentumban.

A közgyűlés arra is felszólította az amerikai vezetést, hogy sürgősen reformálja meg az 1917-ben bevezetett kémkedési törvényt, és zárja ki annak alkalmazását azokra az újságírókra és bejelentőkre, akik titkos információkat hoznak nyilvánosságra azzal a szándékkal, hogy felhívják a közvélemény figyelmét súlyos bűncselekményekre. A PACE tagjai szerint továbbá a brit hatóságok elmulasztották hatékonyan megvédeni Assange véleménynyilvánítási szabadsághoz való jogát. „Annak ellenére, hogy az ellene felhozott legsúlyosabb vádak politikai jellegűek voltak, hosszú ideig egy szigorúan őrzött börtönben tartották fogva. Fogva tartása messze meghaladta a kiadatás esetén elfogadható ésszerű időtartamot” – olvasható az állásfoglalásban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.