Putyin törölte a rendeletet, amely miatt csak a Gazprombankon keresztül lehetett fizetni az orosz gázért

  • narancs.hu
  • 2024. december 5.

Külpol

Miközben Magyarország épp most kért mentességet a Gazprombank elleni szankciók alól.

Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a rendeletet, melynek értelmében ezentúl az orosz gázért nem csupán egyetlen pénzintézet közreműködésével fizethetnek a külföldi vásárlók. Ez a kiemelt pénzintézet a Gazprombank volt, amelyet szankciós listára vettek az Egyesült Államokban, komoly fejtörést okozva többek között a magyar kormánynak is.

A Putyin-rendelet a Meduza híre szerint megjelent a hivatalos platformokon.

Ezzel az a 2022. március 31-ei rendelet módosult, amely a külföldi vásárlókat kötelezte, hogy rubelelszámolású számlákat nyissanak a Gazprombanknál. Mostantól az elszámolás más pénzintézetek közreműködésével is bonyolódhat addig, amíg a Gazprombankkal szembeni szankciókat nem vonják vissza – írja a 444.

Az Egyesült Államok november 21-én több mint ötven pénzintézetet vett szankciós listára, ezek egyike a Gazprombank volt, és ugyanígy jártak hongkongi, luxemburgi, svájci, dél-afrikai és ciprusi leánybankjai is. Ennek következtében nem működtek tovább az általa kiadott bankkártyák sem legalább kilenc országban, köztük Kínában sem.

A döntés érzékenyen érintette azokat az európai államokat, amelyek továbbra is vásárolnak gázt Oroszországtól. Az egyik ilyen Magyarország, melynek külügyminisztere, Szijjártó Péter többször is élesen bírálta a döntést. A miniszter szerdán arról beszélt, hogy hivatalosan is mentességet kér Magyarország a Gazprombank elleni szankciók alól, sőt be is adtuk a vonatkozó kérelmet az illetékes amerikai hatóságoknak.

Csütörtökön viszont David Pressman, az USA budapesti nagykövete ezt írta az X-en: „Az Egyesült Államok Gazprombank elleni szankciói megerősítik elkötelezettségünket, hogy korlátozzuk Oroszország képességét, amivel a nemzetközi pénzügyi rendszert felhasználja Ukrajna elleni háborújához. Továbbra is megteszünk minden megfelelő lépést, hogy felelősségre vonjuk azokat, akik elősegítik vagy hasznot húznak Oroszország illegális háborújából.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.