Rogán levétele miatt tiltakoznak a demokraták

  • narancs.hu
  • 2025. április 19.

Külpol

Két szenátor szerint az Egyesült Államok kormánya törvénysértő módon törölte a szankciós listáról a magyar minisztert.

Demokrata szenátorok bírálják az amerikai kormányt a Politico nemzetbiztonsági hírlevelében, azt állítva, Rogán Antal törvénysértő módon került le a Magnyickij szankciós listáról – tette közzé Panyi Szabolcs újságíró a Facebookon.

A két szenátor, Jeanne Shaheen (New Hampshire) és Elizabeth Warren (Massachusetts) azt nyilatkozta, a döntés, amivel a három hónapja érvénybe léptetett intézkedést feloldja a kormány, „aláássa az Egyesült Államok hitelességét a korrupcióellenes politika terén”.  Szerintük ez a lépés megsértette az úgynevezett Magnyickij-törvényt. Az ugyanis előírja, hogy a kormányzatnak e szándékáról legalább 15 nappal a szankció feloldása előtt értesítenie kell a Kongresszust.

„Rubio külügyminiszter állítólagos indoklása a szankciók megszüntetésére nem felel meg a Kongresszus által törvénybe foglalt kritériumoknak – nyilatkozták a szenátorok. – Amíg nem teszi meg a szükséges lépéseket a Kongresszus felé a döntés indoklására, ez a lépés törvénytelen.”

A törvényben tényleg szerepel ez az előzetes tájékoztatási kötelezettség. Az is benne van, hogy a megfelelő kongresszusi bizottságoknak jelentést kell tenni ilyenkor arról, hogy az érintett személy már nem vesz részt abban a tevékenységben, amely miatt a szankciót bevezették vele szemben, esetleg már felelősségre vonták azért, amit tett, vagy „hitelesen bizonyította, hogy magatartásában jelentős változás történt, megfelelő következményeket viselt az érintett tevékenység miatt, és hitelesen elkötelezte magát amellett, hogy a jövőben nem vesz részt” a kifogásolt tevékenységben. Az is törvényesen elfogadott indoklás lehet, hogy „a szankciók megszüntetése az Egyesült Államok létfontosságú nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja.

Panyi emlékeztet, a Rogán elleni szankciókat nem azért vonták vissza, mert meggyőződtek arról, hogy mégsem korrupt, hanem az utolsó kitételre hivatkozva. És most Marco Rubio külügyminiszter választhat: vagy utólag küld tájékoztatást a Kongresszusnak, és ezzel elismeri az amatőr hibát, vagy nem küld semmit, és akkor a döntés törvényessége marad kérdéses.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk