Több ezer ukrán gyereket vihettek Oroszországba

  • narancs.hu
  • 2022. április 22.

Külpol

Oroszországban törvénymódosításra készülnek, hogy ezeket a gyerekeket könnyebb legyen örökbe adni – hangzott el az Európai Parlament két szakbizottságának együttes ülésén.

Az orosz parlament arra készül, módosítja az örökbefogadásra vonatkozó törvényt, hogy felgyorsítsa a kelet-ukrajnai gyerekek oroszországi örökbefogadását – erről beszélt Eva Kopacz, az EP gyermekjogi koordinátora az Európai Parlament Foglalkoztatási és Szociális, valamint Jogi Bizottságának együttes ülésén. 

A HVG EUrologus rovatának tudósítása szerint a két szakbizottság a háború sújtotta országban élő vagy onnan elmenekülő gyerekek sorsáról tárgyalt.

A hírek szerint Ukrajnában közel 100 ezer gyermek él intézetekben vagy bentlakásos iskolákban. A két bizottság ülésén Eva Kopacz hozta szóba, hogy vannak információik „gyermekek Oroszországba irányuló tömeges és kényszermigrációjáról”, Theoni Koufonikolakou, a Gyermekjogi Ombudsmanok Európai Hálózatának elnöke pedig úgy tudja, hogy eddig már több mint háromezer gyereket kényszerítettek arra, hogy Oroszországba menjen.

Arról is szó volt, hogyan lehetne elejét venni a menekültek Európába érkezésével együtt az ukrajnai gyerekek illegális örökbefogadásának. Ez például azért lett most könnyebb, mert – ahogy az egyik lengyel EP-képviselő mondta –, a háború kezdetén a lengyel hatóságok a menekült családokkal együtt érkező gyerekek egy részét nem vették nyilvántartásba, azért, hogy gyorsabban haladjon az ügyintézés. 

Adrian Vázquez Lazara, a Jogi Bizottság elnöke arról számolt be, hogy egy busz 30 ukrán gyereket vitt Spanyolországban, amikor a rendőrök ellenőrizték a járművet. A busz a Kanári-szigetekre tartott, az azonban azóta sem derült ki, hogy kik és milyen céllal szervezték azt az utat. 

A nemzetközi gyakorlat az, hogy egy ilyen válság idején a legvégső pillanatig úgy kell kezelni a gyerekeket, mint akiknek vannak hozzátartozóik, tehát tilos őket örökbe fogadni, örökbe adni, és ez az intézeti gyerekekre is vonatkozik. Ezeket a gyerekeket abban az országban, ahol tartózkodnak, a nemzeti gyermekvédelmi rendszerben kell elhelyezni, és nem ad hoc módon kell gondoskodni róluk – ezt Aaron Greenberg, az UNICEF gyermekvédelmi tanácsadója mondta. Lengyelországban most 4–6 főt próbálnak elhelyezni egy helyen. A 3 év alattiaknak igyekeznek nevelőcsaládokat találni, és akik jelentkeznek, azokat gyorsan felkészítik. A bizottsági ülésen szó volt arról, hogy az ukrán gyerekekre is ki kell terjeszteni az EU gyermekvédelmi garanciáját. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.