Ismét mecsetet robbantottak Afganisztánban

  • Narancs.hu/MTI
  • 2022. április 22.

Külpol

Harminchárman meghaltak. Ezt a merényletet még senki sem vállalta magára, a csütörtöki robbantásokat az Iszlám Állam követte el.

Pokolgépet robbantottak pénteken az észak-afganisztáni Kunduz egyik mecsetjében, legkevesebb harminchárman életüket vesztették és több tucatnyian megsebesültek – közölte Zabihullah Mudzsáhid, az afganisztáni tálibok szóvivője a Twitter-bejegyzésében.

A szóvivő szerint az áldozatok között gyerekek is vannak. Hozzátette, hogy legalább 43 sebesültről tudnak.

A ToloNews afgán hírtelevízió a biztonsági erők beszámolóira hivatkozva korábban legalább harminc halott, illetve sebesült áldozatról jelentett. A Hszinhua kínai hírügynökségnek nyilatkozó szemtanúk pedig legalább 25 halottról és csaknem negyven sebesültről számoltak be. Mint mondták, a robbantás röviddel a pénteki imát követően történt.

Obaidullah Abedi, a tartományi rendőrség szóvivője közölte, hogy a robbantás a Kunduz városának közelében található Mavlavi Szikandar mecsetben történt.

Az imaház értesülések szerint különösen az iszlám erősen sprituális irányzata, a szúfizmus hívei körében kedvelt. Dzsihadista csoportok ugyanakkor eretneknek tartják a szúfista tanokat követőket.

Helyi sajtóértesülések szerint más afgán városokból is jelentettek robbantásokat.

Az újabb merényletek elkövetőjeként egyelőre még egyetlen helyi terrorszervezet sem jelentkezett.

Hírügynökségek felidézték, hogy csütörtökön legalább harmincnégy halálos áldozata és több mint nyolcvan sebesültje volt több pokolgépes támadásnak, amelynek elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű szélsőséges szunnita terrorszervezet helyi ága jelentkezett. A robbantásokat Kunduzban és a szintén észak-afganisztáni Mazar-e-Sarífban követték el, síita imaházakban.

Afganisztán biztonsága jelentősen javult azóta, hogy a tálibok harca győzelemmel zárult, és tavaly augusztusban átvették a hatalmat, a nemzetközi haderő pedig húsz év után kivonult az országból. Időről időre azonban így is előfordulnak támadások, amelyeket többségében az Iszlám Állam – Horászán követ el rendszerint síita célpontok ellen. A szunnita szélsőségesek eretneknek tekintik a síitákat.

Leadkép: Tálib fegyveres egy fiúiskolában elkövetett robbantásos merénylet helyszínén, Kabul egyik síiták lakta negyedében 2022. április 19-én.  Fotó: MTI/EPA

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre. 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.