Ukrajna államosítana egy olajvezetéket, ami Magyarországra szállít dízelüzemanyagot

  • MTI
  • 2021. február 21.

Külpol

A vezeték jelenleg egy Moszkva-barát oligarcha érdekeltségébe tartozik.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök utasítást adott egy olyan kőolajvezeték újraállamosításának megoldására, amely a terrorizmusért szankcióval sújtott Viktor Medvedcsuk Moszkva-barát oligarchához köthető, és Magyarországra szállít dízelüzemanyagot.

 A Vlagyimir Putyin "komájaként" emlegetett Medvedcsuk - aki jelenleg az Ellenzéki Platform - Életért ellenzéki parlamenti párt egyik vezető politikusa -, és felesége, Okszana Marcsenko ellen pénteki ülésén rendelt el szankciót az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) terrorizmus finanszírozása miatt. A szankciós listára velük együtt 8 magán- és 19 jogi személyt tettek fel.

    Ugyancsak az aznapi ülésén hozott az RNBO határozatot arról, hogy sürgős intézkedéseket kell tenni az ukrán állam tulajdonjogának helyreállítására a "Szamara - Nyugati irányú" elnevezésű olajvezeték Ukrajna területén keresztül haladó 1433 kilométernyi, teljes hosszúsága fölött. Az RNBO által hozott pénteki határozatokat Zelenszkij szombat este kiadott rendeletével jóváhagyta, és a dokumentumot közzétették az elnök hivatalos honlapján.

    Az RNBO határozata alapján aláírt elnöki rendeletben egyúttal Zelenszkij utasította a hatóságokat, hogy vizsgálják ki, milyen körülmények között került az említett csővezeték magánkézbe.

    Az UNIAN ukrán hírügynökség kifejtette, hogy az olajvezeték java részének, több mint 1100 kilométer hosszú szakaszának üzemeltetője a PrikarpatZahidtransz nevű vállalat, amely Medvedcsukhoz köthető. A vezeték áthalad Zsitomir, Rivne, Ternopil, Lviv és Kárpátalja megyéken Magyarország irányába. Orosz olajfinomítók által előállított dízelüzemanyag szállítására hozták létre, tervezett kapacitása évi 3,5 millió tonna.

    2016 márciusában az említett vállalat részvényeit a svájci International Trading Partners AG vásárolta meg. Azt megelőzően pedig az olajvezeték az orosz Transznyeft része volt a Transznyeftyeprodukt vállalat tulajdonaként.

 

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.