Vadászik a mianmari katonaság a puccsellenes aktivistákra

  • narancs.hu
  • 2021. február 13.

Külpol

Az is büntetendő, ha valaki rejtegeti a keresett embereket.

A Mianmart irányító katonaság elrendelte szombaton hét olyan ember letartóztatását, akik a puccs elleni tiltakozásra buzdították követőiket - derül ki a junta által irányított True News kommunikációs iroda tájékoztatásából.

A hadsereg a büntetőtörvénykönyv 505. paragrafusa alapján rendelte el őrizetbe vételület, amely két év börtönnel fenyegeti azokat, akik a közrend vagy nyugalom megzavarására alkalmas üzeneteket tesznek közzé. Ezzel az eszközzel sokszor élt a hadsereg abban az öt évtizedben is, amelyben szintén katonai diktatúra volt a délkelet-ázsiai országban. Ez alapján az is büntetendő, ha valaki rejtegeti a keresett embereket.

A körözöttek egyike az 58 éves Min Ko Naing, aki az 1988-ban eltiport felkelés óta a demokratikus ellenzék egyik vezéralakja. Az 1988 és 2012 közötti időszak nagy részét börtönben töltötte politikai fogolyként. Pénteken arra figyelmeztetett a közösségi médiában, hogy a hadsereg az éj leple alatt akar elhurcolni embereket, s a közösségnek szervezkednie kell és meg kell ezt akadályoznia.

Egy másik, keresett puccsellenes aktivista a Facebookon azt írta, hogy megtiszteltetés Min Ko Nainggal egy körözési listán lenni. "Kapjatok el, ha tudtok!" - üzente a hadseregnek.

A február 1-jei katonai hatalomátvétel óta az ENSZ adatai szerint több mint 350 embert vettek már őrizetbe.

A hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, és tartóztatta le az országot vezető politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aund Szan Szú Kjit és az államfőt is.

Mianmari puccs

 
Mianmari puccs
 
Rangun, 2021. február 6. Az ellenállás jelképének tekintett kézjelet mutatja a puccs ellen tüntetők egyike a rendőrök sorfala előtt, Rangunban 2021. február 6-án. A hadsereg február 1-jén átvette a hatalmat és szükségállapotot hirdetett ki Mianmarban. MTI/EPA/Lynn Bo Bo
Fotó: Lynn Bo Bo
 

 

Arra hivatkoztak, hogy a kormány nem vette figyelembe a novemberi választásokkal kapcsolatos panaszaikat. A választáson Aung Szan Szú Kji pártja elsöprő győzelmet aratott.

A puccs óta a kihirdetett rendkívüli állapot ellenére rendszeresek a több ezer fős tömegtiltakozások Mianmarban. (MTI)

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.