Tartalom

MaNcs, VIII. évf. 36. szám, (1996.09.05. (1996-09-05)

Publicisztika

Publicisztika

Vágvölgyi B. András: Elektrosokk: 110 volt

Így, a választási kampány célegyenesében szikrázik fel igazán az amerikai társadalmi psziché hipokritizmusának elektromossága. A múlt héten az elnök pártja tartotta meg elnökjelölő konvencióját Chicagóban - nagy idők helyszíne ez; 1968-ban a chicagói Demokrata Konvenció volt a háború- és establishmentellenes mozgalom egyik legjelentékenyebb színtere -, és Clinton párton belüli kihívó nélkül lett elnökjelölt. A New York Timesban Maureen Dowd persze a maga pikírt modorában a Clinton körüli személyi kultuszról beszél, de hát mit tehet arról az elnök, hogy tanácsadói a családi értékeket helyezték kampánya középpontjába, hogy felesége nagy, térhatású beszédet mondott a Konvención, miszerint Bill a családszeretet maga, tizenhat éves Chelsea lánya pedig a jövő ezredbe vetett remény szimbólumaként araszolt a kamerák kereszttüzében a hatvanezres sportcsarnokban.

Publicisztika

Mindenki dolgára

A lapzártánkat követő napon, kedden kerül sor az Országgyűlés rendkívüli ülésnapjára. Az ellenzék a román-magyar alapszerződés véglegesnek tekintett szövegének újratárgyalását - tehát az e hónapra tervezett aláírás elhalasztását - szeretné elérni. Köztudott továbbá az is, hogy az ellenzéki pártok javasolták: Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Parlamentben is fejthesse ki véleményét. Hétfőn este azonban több forrásból is úgy értesültünk, Markó Béla nem szólal fel, sőt, nem is jön aznap Magyarországra. Hogy végül is így

Publicisztika

A Morozov-vonal

Sok hűhó után felállt a (jellemző honi slampossággal) magyar FBI-nak címkézett Központi Bűnüldözési Igazgatóság, amelynek az élére a néhány éve ittas vezetési ügybe keveredett Kiss Ernő ezredes került. Egyik első intézkedése a hangzatosan Bizalom Vonalának nevezett besúgási

Belpol

Belpol

Az esélytelen nyugtalansága (Ivo Komsic boszniai elnökjelölt)

Az 1990 novemberében megtartott szabad választásokon a három nemzeti párt, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ), a Szerb Demokrata Párt (SDS) és a muzulmán Demokratikus Akciópárt (SDA) győzött Bosznia-Hercegovinában: egy darabig koalícióban kormányozgattak, aztán a nemzeti demokráciának mégis inkább háború lett a vége. Most, hat évvel később, nagy valószínűséggel ugyanez a három párt nyeri a romba döntött Bosznia-Hercegovinában a második választásokat - jobb híján, vagy azért, mert a választók semmit sem tanultak, esetleg mert túl sokat is, még sokat fognak róla vitatkozni. Annyi biztos, hogy akadnak néhányan, akik a nacionalisták menüjéhez képest más étlapot kínálnak a balkáni menzán. A horvát származású Ivo Komsictyal, a liberális boszniai ellenzék többnemzetiségű koalíciójának, az Egyesült Listának a vezetőjével spliti laptársunk, a Feral Tribune és a STINA hírügynökség készített interjút arról, hogy kinek az érdeke és kié nem a Bosnyák-Horvát Föderáció egyben tartása.

Belpol

Kulturális hírek

Tököli graffiti Immár második alkalommal kínálta fel kerítését a graffiti-festők kényének-kedvének a tököli Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézete: a Budalakk ÉTA Festékgyártó Kft. 1600 flakonjának jóvoltából adódó lehetőséggel vagy kilencvenen éltek, köztük négy francia, Dijonból, és két elítélt, helyből, akiknek sokat segítettek a munkában a szabadok.

Belpol

Utánlövés (Központi Bűnüldözési Igazgatóság: Elsőüldözők)

Két nappal a gazdasági nyomozóhivatal felállítása előtt vezetője is lett a Központi Bűnüldözési Igazgatóságnak: az előzetes híresztelésekkel szemben azonban mégsem Pintér Sándor országos rendőrfőkapitányt, hanem Kiss Ernő ezredest, az ORFK gazdaságvédelmi főosztályvezetőjét nevezte ki Kuncze Gábor belügyminiszter a KBI élére. A jogász végzettségű Kiss Ernő az MTI szűkszavú híre szerint 1970-től húsz éven át bűnügyi nyomozó volt, majd 1990 és 1993 között az ORFK Bűnmegelőzési Osztályát vezette. Az MTI-hír annyit közöl még, hogy a kormány egy év múlva értékeli majd, mennyire volt eredményes a feketegazdaság és a korrupció elleni kormányzati küzdelem.

Belpol

Magyar komix: Képlegények

A képregény keletkezéséről megoszlanak a vélemények. A fanatikusok már az altamirai barlang rajzait is idesorolják, a franciák viszont természetesen magukat tartják elsőnek. A legelfogadottabb születési dátum mégis 1896, amikor Pulitzer lapjának, a New Yorker Worldnek a vasárnapi mellékletében megjelent a Sárga Kölyök, az első fickó, aki buborékba beszélt. És mi a helyzet itthon?

Belpol

Lakásépítési támogatás: Teljes felépülés

A hétköznapi nyelvérzék az élet nagy, ritkán adódó lehetőségeit dupla tárgyraggal tiszteli meg: amikor még egy órát kellett sorban állni érte, banántot kértünk a zöldségesnél; adutot játszunk ki a győzelem kapujában, és itt van nyelvünk legújabb gyöngyszeme: szocpoltból épül a házunk.

Külpol

Külpol

Amerikai jegyzet: San Diego és Dick Morris

A két nagy amerikai párt országos elnökjelölő konvenciója után két nagy kérdés vár válaszra. San Diego, a republikánus gyűlés után nem tudhatjuk még, sikeresen szerepelhet-e Amerikában egy párt, amely egyszerűen letagadja az utolsó két év politikáját, megtagadja jelenkori identitását, és két - sokban ellentétes - nagy előd, Abraham Lincoln és Ronald Reagan zászlaihoz tér vissza. És Chicago után, ahol a demokraták találkoztak, nem biztos még, stabil lehet-e a gyakorlatban a politikai és gazdasági liberalizmusnak az a szintézise, amit a szerencsétlen Dick Morris álmodott meg, és ami Clinton elnök helyét baloldali támogatóinak elvesztése nélkül őrizné meg a politikai középen.

Külpol

A pápa útjai: A bolygó keresztény

A magyarországi látogatás II. János Pál hetvenharmadik Olaszországon kívüli utazása. A pápa eddigi 18 hivatali évével számolva ez évi négy út, ráadásul többnyire nem is csak egy országban. A mennyiségnek ebben az esetben tartalmi jelentősége van, és Wojtyla uralkodásának (a Vatikán nemcsak a katolicizmus központja, de egyben önálló állam is, melynek államformája a választáson alapuló monarchia) stílusát és céljainak irányát is jól mutatja.

Zene

Zene

Színház: Könnyű, nyári esték (Szabad terek ´96)

Nyáron a színészember kipihen. Évadot, kollégákat, rendezőket, kritikusokat, nagy sikereket és kis bukásokat. Feltöltődik. Van persze, aki ekkor sem bírja exhibíció nélkül. Az efféléknek a szabadtéri előadások, fesztiválok, alkalmi társulatokba való beugrások nyújtanak némi pótszert. Vagy a jó öreg hakni (például Vidámpark, Vidám Színpad, vidéki műv. házak), hiszen ilyenkor is élni kell valamiből. Szóval, fülledt esti levegő, csapolt sör, napbarnított bőrfelszín, laza jókedv s a "lesz vagy nem lesz eső" jóleső izgalma. Mindenki feldobott és hálás: elvégre szórakozni jöttünk, vagy nem?

Tranzit

Tranzit

Saherezádé

A szűk, középkori jellegű, már-már mediterránba hajló Ráday utca éhező és szomjazó járókelői azt vehetik észre, hogy ha naponta egy házzal följebb ebédelnek, mindig kicsit más íze van a szendvicsnek. A hét közepe felé már el is lehet jutni a Kálvin térről a Shiraz szendvicsklubba, a skandináv fajátékokon innen és a dán szendvicshegyeken túl.

Tudomány

Tudomány

Háborús játék: Jégkunyhófehérke

1968-ban a thaiföldi Beszivárgásfelügyeleti Központban (Infiltration Surveillance Center, ISC) volt az amerikai légierő Igloo White hadműveletének parancsnoksága. Az ISC gigantikus IBM-gépeihez a laoszi Ho Si Minh-ösvény mentén elszórt érzékelők ezrei csatlakoztak. Az ág, növény vagy potyadék alakú érzékelők mindent detektáltak a teherautók zajától a testmelegen át a húgyszagig. Jeleik fehér hernyóként másztak az ISC termináljainak térképrácsán. A hernyó mozgásának paramétereit fölsugározták az éjszakai égbolton járőröző Phantomoknak. A repülőket a számítógépek vezették el a megtámadandó térképrácskockába, és még a bombák automatikus kioldására is képesek voltak. A pilóta csak ült, és nézte az alant lángra lobbanó sötét vadont. Egyetlen amerikai sem látta a célt.