A Morozov-vonal

  • 1996. szeptember 5.

Publicisztika

Sok hűhó után felállt a (jellemző honi slampossággal) magyar FBI-nak címkézett Központi Bűnüldözési Igazgatóság, amelynek az élére a néhány éve ittas vezetési ügybe keveredett Kiss Ernő ezredes került. Egyik első intézkedése a hangzatosan Bizalom Vonalának nevezett besúgási
Sok hűhó után felállt a (jellemző honi slampossággal) magyar FBI-nak címkézett Központi Bűnüldözési Igazgatóság, amelynek az élére a néhány éve ittas vezetési ügybe keveredett Kiss Ernő ezredes került. Egyik első intézkedése a hangzatosan Bizalom Vonalának nevezett besúgási hotline felállítása volt, ami, lássuk be, egyszerű, költségkímélő, közérzetjavító intézkedés, amolyan Horn Gyulának tetsző dolog. Van ugyanis egy telefonvonal, s rajta egy üzenetrögzítő, az üzenetrögzítőt rendszeres időközönként lehallgató szuperzsaruk; név nélkül közérdekű bejelentéseket lehet itt tenni, elsősorban persze gazdasági visszaélések ügyében. Hurrá, mondhatnánk, hiszen így, a millecentenárium évében végre egy régi nemzeti sajátosságunk - a feljelentésre, a névtelen smúzolásra való különösen erős hajlam - kap intézményi erősítést. Elmúlt totális rendszerek jutnak az ember eszébe ismét, a kis Pável Morozov, aki a harmincas években feljelentette apját-anyját - akiket aztán annak rendje és módja szerint ki is végeztek -, de nem pusztán azért, hogy részt vehessen az árvák vacsoráján, hanem maga Sztálin et. tüntette ki, illetve adományozta a Szovjetunió hőse címet a kis pionírnak. Amin csudálkozunk, hogy - ismerve a magyar szociálpszichózist és a 90-es évekbeli Zeitgeistot - a KBI magyar Edgar J. Hooverje miért nem próbálta meg piaci alapra helyezni ezt a feltehetően népszerűvé váló vonalat. Miért nem 90-es szám, mint a telefonszex: "az ön hívását a Kajmán-szigeteken fogadjuk, ez a hívás percenként 180 forintba fog önnek kerülni", ez szerintünk bejönne. Ez a Pável Morozov-vonal tükrözhetné a legpéldamutatóbban a magyar kapitalizmus szellemét: irigység, besúgási hajlam, állami kasza, mind szépen egyesülne benne. Szerkesztőségünk egyébként felhívta a széles körben propagált számot: még nem működik. Akárcsak a magyar kapitalizmus.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.