Utánlövés (Központi Bűnüldözési Igazgatóság: Elsőüldözők)

  • 1996. szeptember 5.

Belpol

Két nappal a gazdasági nyomozóhivatal felállítása előtt vezetője is lett a Központi Bűnüldözési Igazgatóságnak: az előzetes híresztelésekkel szemben azonban mégsem Pintér Sándor országos rendőrfőkapitányt, hanem Kiss Ernő ezredest, az ORFK gazdaságvédelmi főosztályvezetőjét nevezte ki Kuncze Gábor belügyminiszter a KBI élére. A jogász végzettségű Kiss Ernő az MTI szűkszavú híre szerint 1970-től húsz éven át bűnügyi nyomozó volt, majd 1990 és 1993 között az ORFK Bűnmegelőzési Osztályát vezette. Az MTI-hír annyit közöl még, hogy a kormány egy év múlva értékeli majd, mennyire volt eredményes a feketegazdaság és a korrupció elleni kormányzati küzdelem.
Két nappal a gazdasági nyomozóhivatal felállítása előtt vezetője is lett a Központi Bűnüldözési Igazgatóságnak: az előzetes híresztelésekkel szemben azonban mégsem Pintér Sándor országos rendőrfőkapitányt, hanem Kiss Ernő ezredest, az ORFK gazdaságvédelmi főosztályvezetőjét nevezte ki Kuncze Gábor belügyminiszter a KBI élére. A jogász végzettségű Kiss Ernő az MTI szűkszavú híre szerint 1970-től húsz éven át bűnügyi nyomozó volt, majd 1990 és 1993 között az ORFK Bűnmegelőzési Osztályát vezette. Az MTI-hír annyit közöl még, hogy a kormány egy év múlva értékeli majd, mennyire volt eredményes a feketegazdaság és a korrupció elleni kormányzati küzdelem.
1996. augusztus 29.

Mint arról múlt héten a Narancs is beszámolt, a KBI mint nyomozati szerv nem más, mint az ORFK eddigi Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálatának, a Gazdaságvédelmi Főosztálynak és a Vizsgálati Főosztálynak az összevonása. (Emlékezetes, hogy Horn Gyula korábban, a feketegazdaság elleni harc jegyében, egy, a Miniszterelnöki Hivatalon belül működő központi hivatalt képzelt el, ez azonban a szabad demokraták vétóján megbukott.) A KBI erőssége várhatóan az egyes gazdasági ügyek nyomozásának - az új országos informatikai rendszer által lehetővé tett - hatékonyabb koordinálása lesz. Lapzártakor továbbra sem tisztázott azonban, hogy ki és milyen szempontok alapján dönt arról, mit tart majd kiemelt, nagy gazdasági bűnügynek a KBI.

Három nappal a bejelentés előtt a Kurír címlapon adta hírül, hogy "a magyar alvilág támadásra készül" a KBI majdani vezetője ellen: a lap magát megnevezni nem kívánó informátora szerint "az alvilág vezetői" kompromittáló anyagokat állítottak össze Kuncze három legesélyesebb jelöltjéről, hogy bármelyikük kinevezése után azonnal lejárassák őt. Az ORFK-ba és az alvilágba egyaránt beépített ügynökünktől azonban lapzártakor megtudtuk: Kiss Ernő még hivatalában van.

- sl -

Figyelmébe ajánljuk

Fuss, és tévedj el Budapesten!

Budapestre jött a City Race Euro Tour, egy városi tájfutó rendezvénysorozat. Három napon át futhatunk Budapest különböző részein egy térképpel, amelyen a kukák is fel vannak tüntetve, de az utcanevek nem láthatóak. De mire is jó ez az egész?

A saját határain túl

Justin Vernon egyszemélyes vállalkozásaként indult a Bon Iver, miután a zenész 2006-ban három hónapot töltött teljesen egyedül egy faházban, a világtól elzárva, egy nyugat-wisconsini faluban.

Az űr az úr

Az 1969-ben indult Hawkwind mindig a mainstream csatornák radarja alatt maradt, pedig hatása évtizedek óta megkérdőjelezhetetlen.

Pincebogarak lázadása

  • - turcsányi -

Jussi Adler-Olsen immár tíz kötetnél járó Q-ügyosztályi ciklusa a skandináv krimik népmesei vonulatába tartozik. Nem a skandináv krimik feltétlen sajátja az ilyesmi, minden szak­ágnak, műfajnak és alműfajnak van népmesei tagozata, amelyben az alsó kutyák egy csoportozata tengernyi szívás után a végére csak odasóz egy nagyot a hatalomnak, az efeletti boldogságtól remélvén boldogtalansága jobbra fordulását – hiába.

Luxusszivacsok

A Molnár Ani Galéria 2024-ben megnyitott új kiállítótere elsősorban hazai, fiatal, női alkotókra fókuszál, Benczúr viszont már a kilencvenes évek közepétől jelen van a művészeti szcénában, sőt már 1997-ben szerepelt a 2. Manifestán, illetve 1999-ben (más művészekkel) együtt a Velencei Biennálé magyar pavilonjában.

Égen, földön, vízen

Mesék a mesében: mitikus hősök, mágikus világ, megszemélyesített természet, a szó szoros értelmében varázslatos nyelv. A világ végén, tajtékos vizeken és ég alatt, regei időben mozognak a hősök, egy falu lakói.

Visszaszámlálás

A Ne csak nézd! című pályázatot a Free­szfe, az Örkény Színház, a Trafó és a Jurányi közösen hirdették meg abból a célból, hogy független alkotóknak adjanak lehetőséget új előadások létrehozására, a Freeszfére járó hallgatóknak pedig a megmutatkozásra. Tematikus megkötés nem volt, csak annyiban, hogy a társulatoknak társadalmilag fontos témákat kellett feldolgozniuk. A nyertesek közül a KV Társulat pályamunkáját az Örkény Színház fogadta be.

Mészáros Lőrinc egy történet

A Mészáros Lőrinc című történetnek az lenne a funkciója, hogy bizonyítsa, létezik frissen, ön­erejéből felemelkedett nemzeti tőkésosztály vagy legalább réteg, de ha még az sem, pár markáns nemzeti nagytőkés. Valamint bizonyítani, hogy Orbán Viktor nem foglalkozik pénzügyekkel.