A Bátor Tábor maga a szabadság  

  • Támogatott tartalom
  • 2025. május 7.

Lélek

Pali egy csillogó szemű kissrác, aki egy tartós betegséggel él együtt. Sokáig elképzelhetetlen volt, hogy ő is táborozhasson. A Bátor Táborban végre ő is gyerek lehetett – biztonságban, szabadon.

A 13 éves Pali látszólag olyan, mint bármely más fiú a korosztályá­ból, azonban nagyon más dolgokkal szembesül a mindennapokban, mint kortársai – krónikus bélgyulladással él együtt. A többi gyerek számára természetesnek vett osztálykirándulásokra, nyári táborozásokra Pali sokáig csak vágyakozott. Lehetetlennek tűnt, hogy a speciális diétája szerinti étkeztetést bárhol vállalják.

Talán egy egészséges ember számára nehéz is elképzelni, hogy a betegség miatti szorongás mellett milyen plusz stresszel jár egy ilyen szigorú diéta betartása. Mindez folyamatos készenlétet igényel, ami fizikailag és lelkileg is kimerítő az egész család számára.

A Bátor Tábor volt Pali első ottalvós tábora: egy hely, ahol biztonságban tudhatják őt a szülei. „Szülőként ez hatalmas megkönnyebbülés és öröm, hogy tudjuk: minden rendben van. Biztonságosan táborozhat – ebbe minden beletartozik: érzelmileg, fizikailag is biztonságban van, betartják a diétáját, ügyelnek a gyógyszereire” – mondja Gabriella, Pali édesanyja. A gyerekeknek is egyfajta megkönnyebbülést jelent a bátor táboros környezet. „Szabadság – vágja rá Pali, mi jut eszébe először a táborról. – Ott azt próbálsz ki, amit szeretnél. Nem az van, hogy megmondják, mit kell csinálni.”

  

A Bátor Táborban a betegséggel élő gyerekek ugyanolyan kalandokat élhetnek át, mint egészséges társaik, szabadon lehetnek gyerekek. A programok mellett (mint amilyen a lovaglás, magaskötélpálya, vagy éppen Pali egyik kedvence, a logikai kalandok) nagyon fontos, hogy a gyerekek találkoznak olyan kortársakkal is, akik éppen úgy betegséggel élnek együtt, mint ők.

Gabriella úgy látja, hogy a tábor segített a fiúnak újraértelmezni önmagát, már az iskolában is fel meri vállalni betegségét. Vannak rajta kívül is betegségekkel élő gyerekek, akik nevetnek, sportolnak, kirándulnak. Egy olyan helyen, ahol értik és elfogadják, mi van velük. „Pali a Bátor Táborban önmaga lehet.”

A Bátor Tábor évente több mint 4000 súlyos vagy élethosszig tartó betegséggel élő gyereknek, családtagnak és osztálytársnak nyújt lélekgyógyító élményeket ingyenes élményterápiás programjain. Az itt szerzett élmények, barátságok életre szólóak, és valódi változást hoznak a táborozók életébe. Már az adó egy százalékának felajánlása is hatalmas segítség az alapítványnak.

Rád is szükség van, hogy folytathassák munkájukat, és minél több súlyosan beteg gyerek élhessen át gyógyító élményeket! Bővebben itt olvashatsz az 1%-os felajánlás módjáról.

(x)

Adószám: 18107913-1-41
batortabor.org/hu

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.