A Bátor Tábor maga a szabadság  

  • Támogatott tartalom
  • 2025. május 7.

Lélek

Pali egy csillogó szemű kissrác, aki egy tartós betegséggel él együtt. Sokáig elképzelhetetlen volt, hogy ő is táborozhasson. A Bátor Táborban végre ő is gyerek lehetett – biztonságban, szabadon.

A 13 éves Pali látszólag olyan, mint bármely más fiú a korosztályá­ból, azonban nagyon más dolgokkal szembesül a mindennapokban, mint kortársai – krónikus bélgyulladással él együtt. A többi gyerek számára természetesnek vett osztálykirándulásokra, nyári táborozásokra Pali sokáig csak vágyakozott. Lehetetlennek tűnt, hogy a speciális diétája szerinti étkeztetést bárhol vállalják.

Talán egy egészséges ember számára nehéz is elképzelni, hogy a betegség miatti szorongás mellett milyen plusz stresszel jár egy ilyen szigorú diéta betartása. Mindez folyamatos készenlétet igényel, ami fizikailag és lelkileg is kimerítő az egész család számára.

A Bátor Tábor volt Pali első ottalvós tábora: egy hely, ahol biztonságban tudhatják őt a szülei. „Szülőként ez hatalmas megkönnyebbülés és öröm, hogy tudjuk: minden rendben van. Biztonságosan táborozhat – ebbe minden beletartozik: érzelmileg, fizikailag is biztonságban van, betartják a diétáját, ügyelnek a gyógyszereire” – mondja Gabriella, Pali édesanyja. A gyerekeknek is egyfajta megkönnyebbülést jelent a bátor táboros környezet. „Szabadság – vágja rá Pali, mi jut eszébe először a táborról. – Ott azt próbálsz ki, amit szeretnél. Nem az van, hogy megmondják, mit kell csinálni.”

  

A Bátor Táborban a betegséggel élő gyerekek ugyanolyan kalandokat élhetnek át, mint egészséges társaik, szabadon lehetnek gyerekek. A programok mellett (mint amilyen a lovaglás, magaskötélpálya, vagy éppen Pali egyik kedvence, a logikai kalandok) nagyon fontos, hogy a gyerekek találkoznak olyan kortársakkal is, akik éppen úgy betegséggel élnek együtt, mint ők.

Gabriella úgy látja, hogy a tábor segített a fiúnak újraértelmezni önmagát, már az iskolában is fel meri vállalni betegségét. Vannak rajta kívül is betegségekkel élő gyerekek, akik nevetnek, sportolnak, kirándulnak. Egy olyan helyen, ahol értik és elfogadják, mi van velük. „Pali a Bátor Táborban önmaga lehet.”

A Bátor Tábor évente több mint 4000 súlyos vagy élethosszig tartó betegséggel élő gyereknek, családtagnak és osztálytársnak nyújt lélekgyógyító élményeket ingyenes élményterápiás programjain. Az itt szerzett élmények, barátságok életre szólóak, és valódi változást hoznak a táborozók életébe. Már az adó egy százalékának felajánlása is hatalmas segítség az alapítványnak.

Rád is szükség van, hogy folytathassák munkájukat, és minél több súlyosan beteg gyerek élhessen át gyógyító élményeket! Bővebben itt olvashatsz az 1%-os felajánlás módjáról.

(x)

Adószám: 18107913-1-41
batortabor.org/hu

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.