A Bátor Tábor maga a szabadság  

  • Támogatott tartalom
  • 2025. május 7.

Lélek

Pali egy csillogó szemű kissrác, aki egy tartós betegséggel él együtt. Sokáig elképzelhetetlen volt, hogy ő is táborozhasson. A Bátor Táborban végre ő is gyerek lehetett – biztonságban, szabadon.

A 13 éves Pali látszólag olyan, mint bármely más fiú a korosztályá­ból, azonban nagyon más dolgokkal szembesül a mindennapokban, mint kortársai – krónikus bélgyulladással él együtt. A többi gyerek számára természetesnek vett osztálykirándulásokra, nyári táborozásokra Pali sokáig csak vágyakozott. Lehetetlennek tűnt, hogy a speciális diétája szerinti étkeztetést bárhol vállalják.

Talán egy egészséges ember számára nehéz is elképzelni, hogy a betegség miatti szorongás mellett milyen plusz stresszel jár egy ilyen szigorú diéta betartása. Mindez folyamatos készenlétet igényel, ami fizikailag és lelkileg is kimerítő az egész család számára.

A Bátor Tábor volt Pali első ottalvós tábora: egy hely, ahol biztonságban tudhatják őt a szülei. „Szülőként ez hatalmas megkönnyebbülés és öröm, hogy tudjuk: minden rendben van. Biztonságosan táborozhat – ebbe minden beletartozik: érzelmileg, fizikailag is biztonságban van, betartják a diétáját, ügyelnek a gyógyszereire” – mondja Gabriella, Pali édesanyja. A gyerekeknek is egyfajta megkönnyebbülést jelent a bátor táboros környezet. „Szabadság – vágja rá Pali, mi jut eszébe először a táborról. – Ott azt próbálsz ki, amit szeretnél. Nem az van, hogy megmondják, mit kell csinálni.”

  

A Bátor Táborban a betegséggel élő gyerekek ugyanolyan kalandokat élhetnek át, mint egészséges társaik, szabadon lehetnek gyerekek. A programok mellett (mint amilyen a lovaglás, magaskötélpálya, vagy éppen Pali egyik kedvence, a logikai kalandok) nagyon fontos, hogy a gyerekek találkoznak olyan kortársakkal is, akik éppen úgy betegséggel élnek együtt, mint ők.

Gabriella úgy látja, hogy a tábor segített a fiúnak újraértelmezni önmagát, már az iskolában is fel meri vállalni betegségét. Vannak rajta kívül is betegségekkel élő gyerekek, akik nevetnek, sportolnak, kirándulnak. Egy olyan helyen, ahol értik és elfogadják, mi van velük. „Pali a Bátor Táborban önmaga lehet.”

A Bátor Tábor évente több mint 4000 súlyos vagy élethosszig tartó betegséggel élő gyereknek, családtagnak és osztálytársnak nyújt lélekgyógyító élményeket ingyenes élményterápiás programjain. Az itt szerzett élmények, barátságok életre szólóak, és valódi változást hoznak a táborozók életébe. Már az adó egy százalékának felajánlása is hatalmas segítség az alapítványnak.

Rád is szükség van, hogy folytathassák munkájukat, és minél több súlyosan beteg gyerek élhessen át gyógyító élményeket! Bővebben itt olvashatsz az 1%-os felajánlás módjáról.

(x)

Adószám: 18107913-1-41
batortabor.org/hu

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.