Pierre abbé kettős élete

Az ájtatos ragadozó

Lélek

Haláláig, 2007-ig a keresztényi alázat és a kimeríthetetlen emberi jóság jelképe volt honfitársai szemében. Aztán 2024 nyarán fény derült mindazokra a kegyetlen szexuális visszaélésekre, amelyeket a volt kapucinus szerzetes, a szegények és hajléktalanok istápolója, az Emmaüs jótékonysági hálózat alapítója, a franciák „eleven lelkiismerete” követett el.

Párizsban 1953/54 telén mínusz 20 fok alá csökkent a hőmérséklet. A hideg sok áldozatot szedett a nyomornegyedekben meghúzódó hajléktalanok között. Léo Hamon szenátor fel is vetette, nem kellene-e a lehető leggyorsabban háromezer szükséglakással megsegíteni a rászorulókat. Maurice Lemaire újjáépítési miniszter azonban azzal hárította el a javaslatot, hogy a Negyedik Köztársaság három éven belül úgyis több százezer lakás átadá­sával fogja orvosolni a lakásínséget. Ebben a vigasztalan helyzetben szólalt meg az addig jószerivel ismeretlen Pierre abbé, aki a Radio Luxembourg hullámhosszán arra kérte a franciákat, hogy közadakozással segítsenek a hajléktalanokon. A felhívásra meglepően sokan válaszoltak, köztük jó pár híresség is. Charlie Chaplin például 2 millió frankot (mai értéken úgy 3050 eurót) adományozott a célra. Rövid idő alatt nem kevesebb, mint 600 millió frank (915 000 euró), valamint 125 tonna ruha és élelmiszer gyűlt össze. Nemhiába nevezte Pierre abbé a sikeres akciót – amelynek azután belföldi és nemzetközi hírnevét köszönhette – „a jóság lázadásának”.

Áldott jó ember

Pierre abbé, eredeti nevén Henri Grouès nyolcgyermekes, mélyen hívő és jómódú lyoni katolikus családban született 1912-ben. A gyerekeket a rideg szülők arra nevelték, hogy mély bűntudattal próbálják elfojtani szexuális ösztönkésztetéseiket. Már apja is támogatta a hajléktalanokat, és ezekre az útjaira fia is elkísérte. Henrit a jezsuiták nevelték, majd érettségi után – feltehetően gyötrő szexuális vágyai elfojtásaként – 19 évesen, miután egy jótékonysági alap javára lemondott a családi örökségről, szegénységi és tisztasági fogadalommal belépett a kapucinus rendbe. 1938-ban pappá szentelték. Ám nehezen bírta a zord kolostori életet, amiért is 1939-ben elöljárói inkább megváltak tőle. A megszállás alatt, legalábbis a „hivatalos” életrajz szerint, csatlakozott az ellenálláshoz (gondoskodott családjuktól elszakadt zsidó gyerekekről, és De Gaulle tábornok öccsét, Jacques de Gaulle-t is ő menekítette ki Svájcba). A felszabadulás után a gaulle-ista MRP színeiben háromszor is megválasztották Meurthe-et-Moselle megye képviselőjének, de 1951-ben elbukta a választásokat. 1949-ben megalapította az Emmaüs jótékonysági szervezetet és mozgalmat.

Pierre abbé az 1954-es epizód után az egyik leghíresebb és legnépszerűbb személyiséggé vált Franciaországban. Neve elválaszthatat­lanul összefonódott jótékonysági és hittérítő tevékenységével; rengeteget utazott, számos világhírű személyiséggel fényképezkedett, számtalan francia és külföldi kitüntetést kapott (a francia Becsületrend nagykeresztjétől az Albert Schweitzer-érdeméremig). „Pierre abbé mítoszának van egy értékes aduja: az abbé feje. Ezen a szép fejen az apostoli küldetés összes jele megtalálható: a jóságos tekintet éppúgy, mint a ferences hajviselet meg a misszionárius szakáll – mindezt a munkás-pap köpönyege meg a zarándok vándorbotja egészíti ki. Így kapcsolódnak össze a legenda karakterjegyei a modernség karakterjegyeivel” – írta Roland Barthes Pierre abbé ikonográfiája című esszéjében 1957-ben.

Húsznál is több könyve és interjúkötete jelent meg (hármat magyarra is lefordítottak), de róla is számos könyvet írtak, életéről több dokumentum- és játékfilm készült, a legutóbbi 2023-ban. 94 éves korában hunyt el, temetésére 2007-ben kivonult – Jacques Chirac államfővel és Dominique de Villepin miniszterelnökkel az élen – az egész politikai elit. Az a javaslat is elhangzott, hogy temetése napján nemzeti gyászt rendeljenek el, és az abbé hamvait helyezzék el a Panthéonban. És a különböző épületeken 2007 után elhelyezett emléktáblákról, az abbé tiszteletére 2010-ben kiadott emlékbélyegről, a születése 100. évfordulójára veretett és arcmásával díszített 2 eurós érméről, valamint a Franciaország-szerte róla elnevezett utcák sokaságáról nem is beszéltem.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.