A legszigorúbb minősítést kapta Magyarországon az új Sikoly-film

  • narancs.hu
  • 2023. február 22.

Mikrofilm

A szabályok értelmében csak este 22:00 után sikítozhatnak a nézők.

A nálunk március 9-én debütáló, immár hatodik Sikoly-film több szempontból is rendhagyónak ígérkezik: a tavalyi, sorszám nélküli epizóddal (kritikánk) az újra feltámasztott sorozat egyik ikonikus szereplőjétől is búcsút vehettünk, a legújabb rész pedig a kaliforniai Woodsboro kitalált városát maga mögött hagyva immár New Yorkban játszódik. A magyar nézők azonban még egy meglepetésben részesülhetnek: az új epizód a korábbi részektől is durvább, X besorolást kapta itthon, azaz kizárólag felnőtt nézőknek ajánlott.

A Sikoly eddigi részei jellemzően 18-as karikával futottak (18 éven aluliak számára nagykorú felügyelete ajánlott) – míg a tengerentúlon rendkívül komolyan veszik a besorolásokat, itthon jellemzően kevésbé szigorúak a mozipénztáraknál. Az X címke azonban nálunk is érzékenyen érintheti a film forgalmazását és bevételeit: a szabályok szerint ugyanis az ilyeneket csak 22:00 óra után tűzhetik műsorra a mozik. A Sikoly VI. ráadásul a korábbiaknál hosszabb is: 123 perces játékideje miatt biztos, hogy a vetítések éjfél után fejeződnek be.

Hogy az X-es besorolás mennyire ritka nálunk, azt jók bizonyítja, hogy a nagyobb bemutatók közül legutóbb a 2017-es Bőrpofa keltett nagyobb hírverést azzal, hogy ezt a címkét sütötték rá. Szintén X-et kapott a 2008-as Fűrész 4, amelynek akkor ráadásul 25 százalékos többletjárulékot kellett fizetnie, mivel az indoklás szerint semmi keresnivalója nem volt a plázamozikban, inkább – az itthon nem is létező – horrorfilmekre szakosodott vetítőkben lett volna a helye – írta a port.hu. Ez a két film azonban kimondott belezős horror, míg a Sikoly a slasher, azaz kaszabolós horror egyik iskolapéldája: ennek lényege hogy a közeliben mutatott kínzások helyett feszültségkeltéssel, hirtelen ijesztgetéssel (jumpscare) igyekszik frászt hozni a nézőjére. Ráadásul épp az 1999-es első részt óta a zsánerhez egyfajta parodisztikus él is társul, amit az elmúlt epizódok során csúcsra járatott a franchise. Épp ezért meglepő, hogy ennyire megfeküdte a cenzorok gyomrát a Sikoly VI. Habár a magyar korhatárbesorolásról hasonló még nem készült, a tengerentúli egyesületről Kirby Dick forgatott akciófilmnek és vígjátéknak is beillő dokut Besorolás alatt címmel. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.