Steven Spielberg végre befejezné Kubrick Napóleon-projektjét

  • narancs.hu
  • 2023. február 22.

Mikrofilm

Spielberg korábban készített már filmet a Ragyogás rendezőjének ötletéből – ezúttal minisorozatban gondolkodik.

Steven Spielberg A Fabelman család című önéletrajzi ihletésű mozijában (kritikánk) azt mutatta be, hogyan vált filmrendezővé. Még sorba sem állt érte az Oscarért, de máris következő, nagyívű tervén dolgozik: szeretné végre befejezni Stanley Kubrick Napóleon-projektjét. Spielberg türelmes ember hírében áll, A Fabelman család elkészítésére is hosszú éveket várt, a Naplóleont pedig közel egy évtizede tervezgeti. Talán épp előbbi sikerére volt szükség ahhoz, hogy végre utóbbi is zöld lámpát kapjon.

A Berlini Filmfesztiválon ugyanis Spielberg bejelentette, hogy az 1999-ben elhunyt Kubrick feleségének, Christiane Kubricknak, valamint az ő bátyjának, Jan Harlan filmproducernek a segítségével, az HBO égisze alatt azon dolgoznak, hogy összehozzák a produkciót Kubrick eredeti forgatókönyve alapján: egy hétrészes minisorozatot.

Maga Kubrick a 2001: Űrodüsszeia munkálatai közben ásta bele magát Bonaparte Napóleon életébe; írt is egy 148 oldalas forgatókönyvet és azt tervezte, hogy Franciaországban kezd el forgatni. Többek között egy 50 ezer statisztát felvonultató csatajelenettől álmodozott, és kijelentette: „Ez lesz a legjobb film, amit valaha készítettek!”. Az MGM stúdió viszont soha nem bólintott rá az ötletére, így inkább nekiállt elkészíteni a Mechanikus narancsot.

Jan Harlan, aki nemcsak a legendás rendező sógora, de több filmjének producere is volt, még 2019-ben nyilatkozta, hogy a tévé tökéletes formátum lenne a Napóleon-filmterv megvalósítására, hiszen technikailag szuper, és alkalmas arra, hogy több órában, fejezetekre bontva mesélje el a francia hadvezér életét. Pont úgy, ahogy arról Kubrick álmodott.

Nem ez lenne az első alkalom, hogy az ikonikus rendező valamelyik ötletét Spielberg fejezi be. Az A.I. – Mesterséges értelem című mozi Brian Aldiss 1969-es novelláján alapszik. Ennek jogait Kubrick még a 70-es években vásárolta meg, majd felbérelt egy csapat írót, hogy készítsenek forgatókönyvet belőle. A terv aztán sehogy sem haladt előre, főleg azért, mert Kubrick úgy érezte, nincs elég fejlett technológia ahhoz, hogy megalkothassa a főszereplő karakterét. 1995-ben aztán ötletét átnyújtotta Spielbergnek, de a film munkálatai csak Kubrick 1999-es halála után indultak be, 2001-ben pedig be is mutatták a mozit.

Kérdés, a Napóleon bemutatójáig mennyit kell várnunk – egyelőre semmi konkrétat nem jelentettek be. Az azonban biztos, hogy soha nem volt ekkora igény a méregdrága kosztümös sorozatok iránt. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.