Tévésorozat

A tett

  • Szabó Ádám
  • 2019. július 27.

Mikrofilm

Kivetített Münchhausen-szindróma a neve annak a pszichiátriai betegségnek, amikor valaki nem magát, hanem egy hozzá közel állót betegít meg, vagy állít be súlyos betegnek. A ritka kór egyedülálló anyáknál fordul elő, akik nemcsak túlzottan óvják gyereküket, de az orvosoknak hazudva kreálnak különböző betegségeket nekik – ez tehát az abúzus egy formája. Az egyik legismertebb eset Gypsy Rose Blanchardé volt Amerikában: súlyos beteg gyerekként végighaknizta a komplett sajtót, alapítványok támogatták és rendszeresen részesült mindenféle adományokban. Amikor 2015 nyarán anyját, Dee Dee Blanchardot saját otthonában halálra késelték, senki sem gyanakodott rá.

Gypsy kerekes székhez kötve él, leukémiás, allergiás a cukorra és fulladása miatt képtelen szájon át táplálkozni – mindemellett epilepsziás. Legalábbis ezt hiszi róla mindenki – valójában semmi baja, anyja azonban nem engedi, hogy úgy éljen, mint a többi tizenéves. Mivel A tett alaptörténete jól ismert, a Hulu sorozata nem az abúzus leleplezésére van kihegyezve – már a nyolcrészes sorozat legelső epizódjában kiderült a titok. A készítők inkább az anya-lánya kapcsolatra koncentráltak: miért teszi ezt egy szülő a gyerekével, és az miért megy bele. Az eseményeket több helyen az írók fantáziája görbíti egységes dramaturgiába – pontosan lehet érezni, mely jelenetek a képzelet szüleményei, ezek azonban szépen simulnak bele a groteszk és tragikus sztoriba. A tett valódi erőssége azonban a fénykorát élő Patricia Arquette és a feltörekvő Joey King – hátborzongatóan jó játékukat öröm nézni.

Elérhető az HBO-n

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.