Itt a Netflix alternatívája: ingyen nézhető filmritkaságok és művészfilmek

  • Szabó Ádám
  • 2019. június 20.

Mikrofilm

Spike Jonze és Gus van Sant egy-egy műve után most egy rég elveszettnek hitt francia rövidfilm nézhető, de csak egy hétig.

Habár a világ a Netflixre és a mellé felsorakozni igyekvő Disney-re, Apple-re és Warner Bros.-ra figyel, a hagyományos csatornák pedig erőiket egyesítve próbálnak túlélni, a legnagyobb játékosokon is túl van streaming-élet.

Ha például unja már a csapból is ömlő szuperhősös filmeket, vagy az egy kaptafára készülő világvége-sorozatokat és Trónok harca-koppintásokat, rajong a független és avantgárd filmekért, ráadásul nem szívesen fizet az interneten fogyasztott tartalmakért, a Le Cinéma Clubot önnek találták ki.

Az aprócska filmes oldalt egy függetlenfilmes producer,

Marie-Louise Khondji alapította

2015 júliusában – ezzel szeretett volna egy olyan platformot létrehozni, ami nem több ezer címes választéka miatt vonzó, hanem a gondosan válogatott filmek miatt.

Épp ezért a site-on minden héten egyetlen film érhető el ingyenesen; olyan, feltörekvő tehetségektől vagy művészfilmes berkekben ismertebb rendezőktől, akikre érdemes odafigyelni. Az eddig szenvedélyből készített oldal a közelmúltban egyre több nézőt szerzett, és ahogy a Chanel szponzorként beszállt, lassan valódi üzletté alakult, ráadásul ki is bővült: exkluzív fotógaléria érhető el (Alan J. Pakula Az elnök emberei című 1976-os filmjének forgatásakor készített standfotók böngészhetőek), és interjúk is olvashatóak olyan feltörekvő filmkészítőkkel, mint például a Sundance-en díjazott Joe Talbot. A fejlődés a filmválasztékon is érezhető: ezen a héten egy igazi ritkaság,

Claire Denis sokáig elveszettnek hitt 40 perces rövidfilmje,

a Keep It for Yourself nézhető. A fekete-fehér film egy francia nő romantikus viszontagságait követi nyomon New Yorkban. Ez Denis egyetlen Amerikában forgatott filmje, ami eredetileg egy szkeccs-sorozat részeként készült – az egyetlen kikötés az volt, hogy szerepelnie kell benne egy Figaro kocsinak. Erre a szabályra húzott fel a rendezőnő egy love storyt, mely egyben tisztelgés is egy rég nem létező New York előtt.

Claire Denis filmrendező

Claire Denis filmrendező

Fotó: MTI/EPA/Javier Etxezarreta

 

Khondji, a Le Cinéma Club alapítója épp a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválra utazott, amikor a repülőn összefutott Denisszel. Mesélt neki a projektjéről és engedélyt kért, hogy a Keep It for Yourselfet is műsorra tűzhessék – a rendezőnő azonnal beleegyezett, de nem volt saját példánya a filmből.

Végül egy japán VHS-en sikerült megtalálni a teljes szkeccssorozatot, amit egy ausztrál felhasználó árult eBay-en. A közelmúltban olyan rendezők korai, vagy kevésbé ismert filmjei voltak elérhetőek, mint  Agnès Varda, Gus Van Sant vagy Spike Jonze; de a folytatás is erősnek ígérkezik: jövő héten Chris Marker felújított The Koumiko Mystery című műve érkezik, majd Yasujiro Ozu egy alkotása következik.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.