Rendezőt talált végre A gyűrűk urából készülő tévésorozat – nem is akárkit

  • Szabó Ádám
  • 2019. július 8.

Mikrofilm

Dínók után törpöket és hobbitokat rendez a mester – rekordbüdzséből.

A Trónok harca ugyan befejeződött, de ezután sem marad tévénk fantasy meg sárkányok nélkül – az Amazon nagyon reméli, hogy A gyűrűk urát feldolgozó sorozata lesz a következő nagy tévés durranás.

A hírek szerint 500 millió dollár körüli összegből készülhet az egyelőre kétévadosra tervezett gigashow (https://www.indiewire.com/2018/03/lord-of-the-rings-tv-show-budget-amazon-1201941431/); az eredeti mozis trilógia ennek kicsit több mint a feléből, 281 millió dollárból készült, míg a legutóbbi Hobbit-trilógiát 623 millió dollárból hozták ki.

Összehasonlításképpen: a dramaturgiailag a végére széteső, ám a látvány terén új nívót teremtő Trónok harca epizódonként körülbelül 15 millió dollárba került,

azaz egyetlen évad sem kóstált többet 150 milliónál. Az Amazon ellenben csak a jogokért 250 milliót fizetett.

Eddig viszonylag keveset tudunk a showról (Aragorn is itt lesz: egyre többet tudunk A Gyűrűk Ura tévésorozatról): az biztos, hogy az eredeti trilógia előtt játszódik, és hogy a fiatal Aragorn is szerepet kap benne.

A produkciós oldalról azonban egyre több minden derül ki – most például az, hogy J. A. Bayona fogja rendezni az első két részt. A spanyol direktor 2007-es Árvaház című horrorjával hívta fel magára először a figyelmet, de jól sikerült hollywoodi bemutatkozása is: a 2004-es cunami-katasztrófáról szóló A lehetetlen című dráma jó kritikákat és Naomi Watts révén egy Oscar-jelölést is kapott. Ezt követte a Szólít a szörny című sötét fantasy-dráma, majd tavaly a Jurassic World: Bukott birodalom. Bayona tévés területen is ismerősen mozog, a Londoni rémtörténetek című sorozat két epizódját is ő rendezte.

A Gyűrűk ura-sorozat írógárdájának gerincét is igazi nagyágyúk alkotják:

ott van JD Payne és Patrick McKay, akik az új Star trek franchise-ért felelnek, Bryan Cogman a Trónok harca, valamint Gennifer Hutchison, a Better Call Saul egyik írója.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.