Ennyire be vannak ijedve a tanároktól: Orbán még a káderpolitikája kudarcát is beismerte

  • narancs.hu
  • 2016. február 6.

Narancsblog

Orbán eddig nem arról volt híres, hogy beismerje a kudarcait, ám ezúttal aligha lehet másként magyarázni a mai nap legfontosabb eseményét. Kicsit be méltóztattak tenni a gatyába.

Ma azzal köszönt ránk a napfényes délelőtt, hogy elszállt Czunyiné Bertalan Judit oktatási államtitkár a szélben – persze nem zuhant le messze, digitális kormánybiztost csináltak belőle, ami valami olyasmi lehet, mint Deutsch Tamás internetkonzultánsi meghatalmazása.

Persze, látja azt a vak is, hogy a magyarországi tanárlázadás (van ugyebár szlovákiai is) simán eljutott abba a szakaszába, hogy kormányzati szintű alsó fejek hulljanak, de a PÖCS zászlósanyjának az elcsapása mégis különleges gesztus.

Pontosabban különleges is, meg nem is.

Annyiban távolról sem, hogy az elcsapásával nyilvánvalóan Balogot igyekeznek bevédeni, s a valós változtatásokat próbálják elsunnyogni.

Annyiban viszont mégiscsak különös, hogy Orbán személyes kedvencét hajítván el, beismeri e kirúgással, hogy egy személyes kedvence tökéletesen alkalmatlan a feladatának az ellátására, ám mert személyes kedvenc, találni kell neki valamit, ahol nem árthat, de kereshet. Nyilván sokan emlékeznek rá, hogy a miniszterelnök – éppenséggel egy nőket simfölő kiselőadásában – milyen, már-már hőskölteménybe illő szavakkal emlékezett meg Czunyinéról. „Itt van például, aki szerintem az egyik legtehetségesebb politikus, nemcsak a nők között, hanem általában. És akiből cserebogár is lehet akár. Aki az oktatási ügyeket viszi…”

No, most ez a legnagyobb tehetség lett lecserélt bogár.

Talán azért, mert mégsem bizonyult elég tehetségesnek? Aligha, hisz a kormány tele van tehetségtelen balfácánokkal.

Talán azért, mert Czunyiné hivatalba lépése óta volt közröhej tárgya, s akik nem röhögtek rajta, mert a bőrükön tapasztalták a tehetségét, nos, azoknak inkább sírni volt kedvük. Dehogy is. Nevetséges és kártékony figurák is sokáig képesek őrizni a NER-ben szerzett pozícióikat.

Czunyinétól azért szabadultak meg, mert ugyan nagyon be vannak ijedve a pedagógusoktól, de valóságos változtatásokat eszük ágában sincs eszközölni. Orbán arra játszik, amire szokott: hogy látszathúzásokkal hülyére vegyen mindenkit. Most épp a pedagógusokat akarja átverni. Holnap majd másokat.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.