"Olvasói levelek" - A szerk.: Cirkusz!

  • .
  • 2009. június 4.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2009. május 28. Tisztelt Szerkesztő Úr! Mindenekelőtt gratulálni szeretnék az újság színvonalához, minden héten lelkes olvasója vagyok a lapnak.
Azonban az utolsó szám "A Szerk." rovatában az ön által megfogalmazott vélemény a veszprémi "100 millióról" teljesen kiverte nálam a biztosítékot. Vélhetőleg ön nem túl járatos a profi sport témában, így nem hibáztatom végletesen felületes megközelítése miatt, ezért is szeretném, ha tisztába tehetnénk néhány állítást.

Kezdjük talán az anyagi kérdésekkel.

A cikkben azt állítja, hogy a Veszprém évi közel félmilliárdos összegből gazdálkodik. Ebből fizetik a játékosokat, a szakmai stábot, az orvosi stábot, a prémiumokat, a vitaminokat, az utaztatást, a rezsit stb. Ebből kellene fedezni az új igazolásokat, edzőtáborozásokat, mindazt, ami az Európa legjobb csapatai közé tartozó együttest előrébb viheti. 100 millió forint állami segítséget kért az egyesület.

Összehasonlításként: a Rhein-Neckar Lowen Európa legjobb csapatát óhajtja megvalósítani. Ennek érdekében, az ön cikkében is említett Karabaticért akár másfél-két millió eurót is hajlandóak áldozni (ez kb. 420-560 millió forintnak felel meg). Már ez az összeg megegyezik a Veszprém éves költségvetésével.

Amihez még jön a havi körülbelül 40 000 eurós (kb. 11,2 millió forintos) fizetése, ami 2 éves szerződés esetén kb. 268 millió forint. Ebben nincs benne az évi százalékos fizetésemelés, a prémium, szerződéstől függően, a lakhatás, valamint a játékos egyéb költségei (rezsi, utaztatás, étkezés, meccs előtti szállodai összetartások, felszerelés, orvosi ráfordítás stb). Ha a vételárat és a fizetést éves szintre osztjuk, akkor 2 év alatt éves szinten kb. 320-360 millió forintnak felel meg egyetlen játékos éves költsége a klubra háruló egyéb, az imént már vázolt költségeken kívül. Természetesen Európa egyik legjobb, ha nem a legjobb kézilabdázójáról beszélünk. Azonban ne feledjük, hogy Európa legjobb 8 csapata között már roppant csekély a különbség, mint ahogy ezt a Ciudad elleni visszavágón elért győzelem is mutatja! Játéktudásban. Körülményekben sajnos messze járunk. És ahogy az ön cikke is mutatja, megbecsülésben is. Agyonfizetett sztárokról beszél, akik néha eljutnak valameddig. Elképesztő ez a megállapítása! Európa civilizált országaiban az ilyen szintű sportolók nem csak sztárok! Főleg nem agyonfizetett sztárok. Példaképek, akiknek hatására gyerekek ezrei kezdenek kézilabdázni, akik élete millióknak szolgál például, sikerek szállítói, akik milliókat tesznek büszkévé! A veszprémi srácok pedig hősök is! Egy nemzet büszkeségei! És nem csak a Cozma-tragédia miatt, ahol egy világnak mutattak példát és akikkel büszkén vállalunk közösséget! Szerintem Ön is. Ezek fényében elég viccesen fest a százmilliós kérelem. A "szokásos demagógiára" való utalása pedig egész egyszerűen megmosolyogtató. Legalábbis ebben az összehasonlításban. 100 millió forint egy klub egy szakosztályának (főleg, ha Európa élmezőnyéről beszélünk), nem számottevő összeg. Mégis ezen van kiakadva. Egyetértéssel kell szóljak arról, hogy százmillió forintot más sportágak más szakosztályai is megérdemelnének. Holnapig sorolhatnánk ezeket. De hatalmas öngólt dobnánk, ha ezeket a példákat (például a cikkében említett villanykörtéket vagy ablakok szigetelését) egy ilyen szintű klubhoz hasonlítanánk! Nem ugyanaz a műfaj! Az élsport Európában mindenhol hatalmas üzlet, megszállottság, rajongás és siker veszi körül! Kivéve nálunk.

És ennek a ténynek az egyik okozója az a morál, aminek Ön is hangot adott.

Ha valaki végre elérne valamit és kiemelkedhetne ebből a nem túl sok támogatást biztosító közegből, büszkeséget hozva nekünk, dicsőséget és hírnevet az országnak, akkor arra irigyen és mutogatva tekintünk. Ahogy kedvelt politikusaink: büszkén pózolnak a sikereket hozó sportolóink mellett, azonban elvárás, hogy a semmiből építsenek várat. Hát itt tartunk.

Remélem, nem sértettem meg önt, ugyanis ez egyáltalán nem volt célom! Örömmel fogadnám, ha véleményemet az újság hasábjain is viszontláthatnám.

Köszönettel és tisztelettel:

Kemenes Szabolcs

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.