Barbárok a faluszélen

  • .
  • 2008. július 31.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2008. június 12. A cikk egyszerre tárgyszerű és emberi, informatív és megindító, hozza a MaNcstól megszokott magas színvonalat, egyvalami miattazonban többenkénytelen vagyunk újra és újrabillentyűzetet ragadni.
Legutóbb dr. Gerő Tamás ügyvéd, újságíró,a Jogászokkal a Demokratikus Jogállamért Egyesület alelnöke írt 2008. január 31-én szépen végigvezetett érveléssel olvasói levelet nektek arról, mennyire téves és káros volt egy korábbi (2007. december 20-i) cikk szóhasználata, amennyiben a "romák és magyarok" megkülönböztetést használta. Sajnos,a Barbárok a faluszélen című cikk és a mellette megjelent egyik keretes írás is ugyanezt teszi, igaz, egy-két helyen (denem mindenhol)másokat idézve. Légyszi értsétek meg: a magyarországi romák magyar állampolgárok, tehát magyarok. Dr. Gerő Tamáshoz csatlakozva: "ez még akkor is így van, ha történetesen a romák is 'magyar'-nak hívják nem kisebbségi honfitársaikat".

Üdvözlettel:

Pető Bálint

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.