Cinóber

  • 1997. január 9.

Publicisztika

A 96-os év egyik legkevésbé firtatott médiaeseménye az a tévéhíradó volt, melyben az Üllői úti lakása előtt fejbe lőtt Domák Ferencről emlékezett a szerkesztőség. A Cinóber néven ismert alvilági figurával olyan rondán bánt el a szerkesztő, hogy ha ötven éven át folyamatosan szégyellné magát, nem biztos, hogy egálba jönnének.
A 96-os év egyik legkevésbé firtatott médiaeseménye az a tévéhíradó volt, melyben az Üllői úti lakása előtt fejbe lőtt Domák Ferencről emlékezett a szerkesztőség. A Cinóber néven ismert alvilági figurával olyan rondán bánt el a szerkesztő, hogy ha ötven éven át folyamatosan szégyellné magát, nem biztos, hogy egálba jönnének.

A 9 mm-es pisztollyal kétszeresen fejbe lőtt vállalkozó (videótékája volt) beindította a szerkesztő asszociatív memóriáját, és beugrott neki, hogy Cinóber szerepelt a K című filmben. Nosza, a legnézettebb hírműsorba tegyünk kétperces részletet, melyben a Cinóber egy kurvával vitatkozik, "Cinóber, strici vagy, az is voltál" jelleggel. Most lőtték fejbe. Három gyereke van, meg egy felesége. Nincs ellene büntetőeljárás, de az ártatlanság vélelme biztos nem kell neki. Hogy strici volt, vagy sem, hogy azért ült-e, vagy valami más miatt, most mindegy. A K című áldokumentumfilmben ugyanis gázsit kapott, mint egy dokumentarista alapon nyugvó amatőr szereplő.

Akinek nincsenek politikus haverjai, vagy nem üzletel Hujber Ottóval, esetleg Szokai Imrével, annak nem jár visszafogott hangvételű tudósítás. Rá lehet szarni a sírjára, szétkenni szívlapáttal, és adni egy csomag rágót az árváknak. A ORTT panaszbizottsága nem vizsgálja senki panaszát, a Cinóber családjának meg a börtönviselt haverjainak nyilván nem fájt az ügy. A Cinóber strici volt, punktum. Cinóber emberi mivoltára nem derülhet fény (ld. még Magda Marinko, az érző szívű képzőművész), a strici sokkal kevésbé érdekes, mint egy sorozatgyilkos. Unalmasabb viszont, mint egy Szokai, akiről még mindig nem tudjuk, szokott-e rejszolni, mert bukásában is Gyula embere, neki jár a hűvös, korrekt távolságtartás. Cinóber az Üllői úton lakott, az ilyesmi sem rendőrben, sem szerkesztőben nem ébreszt túlzott tekintélytiszteletet. Szinte jó is nekünk, hogy fejbe lőtték. Közvetlen közelről, kétszer.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.