Béres Máté

„Egy normális országban”

A fonói kettős gyilkosságról

Publicisztika

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.

Uszítás és leegyszerűsítés

Toroczkai László férgezik, patkányozik, az igazságszolgáltatás felelősségét firtatja. Az elkövető „egy normális országban élve nem mehetett volna el”, mondja. „Abban a pillanatban, hogy a rendőrök megérkeztek, agyon kellett volna lőni”, teszi hozzá. Sőt szerinte a fonói magyar emberek megvédhették volna magukat, ha lenne lehetőségük fegyvert tartani – vagyis ők is megölhették volna a férfit. A tömeg bólogat. Az uszító beszédek után a támadások helyszínére, a buszmegállóhoz és a mellette lévő kisbolthoz vonulnak, ahol gyertyát gyújtanak.

Jellemző, hogy a szörnyűségre egyedül a Mi Hazánk ugrott rá, aminek oka, hogy az elkövető, O. Tamás, roma származású. A rendőrök már a gyilkosságok előtt keresték a férfit, de hiába. Toroczkaiékon kívül még az országosan nulla százalékon álló Jobbik egyik képviselője jelentkezett be a helyszínről. Az „óbaloldal” politikusai nem nyilvánultak meg, ahogyan a Tisza Párt sem. A Momentum hidat foglal, Gyurcsány Ferenc lakóautózik, Magyar Péter a „népszavazásához” gyűjti az aláírásokat és az adatokat.

A Fidesz pedig rövidre zárta az ügyet: nemrég kinevezett drogellenes kormánybiztosát, „Horváth Lacit” küldte Fonóra, aki levonta a tanulságot. O. Tamás kábítószer hatása alatt állt, amikor a rémisztő tetteket elkövette, az eset tehát azt mutatja meg, mit okoz a kábítószer: gyilkol és gyilkossá tehet. Majd rákente az ügyet a dílerekre, akik szerinte ugyanúgy gyilkosok, hiszen „mérgeket adnak az embe­rek kezébe”. Nekik is „rendőrkézre” kell kerülniük. Bejelentkezését közhellyel zárta: „nincs könnyű drog meg nehéz drog, csak kábítószer van”, a kereskedőknek és a használatnak pedig el kell tűnniük.

Ezt tehát olcsón megúszta a Fidesz – miközben a felelőssége vitathatatlan. A kormány ugyanis hosszú évekig tétlenül nézte, ahogy az egekbe szökött a községekben, falvakban, a kisvárosok gettósodott részein, a szegregátumokban a dizájnerdrogok használata. A kormánypárt a kiszolgáltatott emberekre egyszerű szavazóautomataként tekint, akiknek voksait a közmunka, a propaganda és a szavazatvásárlás eszközeivel húzhatja be, s ezért az életszínvonaluk emelése nem is tartozik a párt prioritásai közé. Az Orbán-rezsim az elmúlt 15 évben a szociális hálót folyamatosan felszámolta, a megmaradó feladatokat másokra – az egyházakra, az önkormányzatokra – hárította. Az országnak 2020 óta nincs nemzeti drogstratégiája, a prevencióra a kormány semmilyen figyelmet nem fordít, az ezzel foglalkozó civileket nem engedik be az iskolákba. A gyermekvédelem diszfunkcionális, nem észleli és pláne nem oldja meg a problémákat. Az alapszolgáltatásokhoz, az oktatáshoz, közlekedéshez, egészségügyhöz, és így a munkahelyekhez való hozzáférés aszerint változik, hogy ki hol él és mennyire tehetős – minél inkább a végeken lakik valaki, annál nehezebben boldogul. Mindez hatványozottan igaz a mélyszegénységben tengődőkre, köztük a roma lakosságra, amelynek tagjai sok esetben harmadik világbeli állapotok közé kényszerülnek. És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy voltak korábban is áldozatok: fiatalok adagolták túl magukat vagy vetettek véget szándékosan az életüknek, miután nem bírták tovább elviselni a függőség okozta mentális terheket.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”