Húzd meg, eressz be!

  • 2001. szeptember 13.

Publicisztika

Egy éven át hajtogatta a Magyar Koalíció Pártja (MKP), hogy kilép a szlovák kormánykoalícióból, ha számára elfogadhatatlan közigazgatási törvényt hagy jóvá a parlament, pontosabban ha a megyék száma nem felel meg elképzeléseinek. Most már ilyesmiről szó sincs, az új feltételek arról szólnak, hogy az MKP még véletlenül sem akarja elhagyni a koalíciót.

n Egy éven át hajtogatta a Magyar Koalíció Pártja (MKP), hogy kilép a szlovák kormánykoalícióból, ha számára elfogadhatatlan közigazgatási törvényt hagy jóvá a parlament, pontosabban ha a megyék száma nem felel meg elképzeléseinek. Most már ilyesmiről szó sincs, az új feltételek arról szólnak, hogy az MKP még véletlenül sem akarja elhagyni a koalíciót.

A magyar párt Országos Tanácsa (OT) augusztus végi ülésének határozata valami olyasmi, mint amikor egy válságban levő házaspár válni készülő tagja a következő feltételeket szabja párjának: maradok, ha nem vizelsz a mosdóba, és letolod a gatyád a WC-n. Mindezt holnaptól. Ha már nem sikerült elérnie, hogy ne igyon, és ne csalja meg fűvel-fával.

A Magyar Koalíció Pártja a kormányban maradás legfőbb feltételéül a tizenkét megye megalkotását szabta. Időközben lemondott az elérhetetlen Komárom megye létrehozásáról, a parlament mégis a nyolcas megyerendszert fogadta el, amire Bugár Béla elnök azonnali kilépésük belengetésével reagált. Ezt a párt elnöksége nem kevesebbszer, mint háromszor tromfolta. Történt mindez július elején meg közepén meg végén, de a köz- és a párton belüli hangulat augusztus végére olyannyira módosult, hogy kénytelen volt a pártvezetés valamit kitalálni, hogy a kecske is jóllakjon, és ő maga is megmaradjon. Hirtelen rádöbbent az elnökség, nem lesz egyszerű keresztülvinni akaratát a kilencventagú OT-ban, ha túl egyértelműen fogalmazza meg a határozatot, vagyis kilépni vagy maradni. A tanácstagok nagy része ugyanis állami hivatalok langyos fotelkáiban csücsül, elég jó kis zsebpénzért, tehát nem megy önként és dalolva. És akkor kitalálták: maradnak, ha a parlament szeptember végéig elfogadja az úgynevezett hatásköri törvényt, amely a közigazgatási törvényt pontosító hat jogszabályból álló csomag, és meghatározza, milyen eddig állami jogköröket ruháznak át a megalakuló kerületi önkormányzatokra.

Természetesen a parlamentnek ezt a csomagot akkor is el kell fogadnia, ha az MKP nem szól neki, hiszen december elsején megyei önkormányzati választásokat tartanak Szlovákiában, először választ a lakosság magának megyefőnököt is. Úgy pedig nem lehet valakit-valamit megválasztani, ha azt sem tudják, mit csinál majd. A legnagyobb gondok egyelőre a minisztériumokkal vannak, amelyek igencsak kevés hatalmat akarnak kiengedni a kezükből, annál többet pofáznak a decentralizációról. Miután múlt hétfőn tárgyalt a három legfőbb közjogi méltóság (értsd: köztársasági elnök, házelnök, miniszterelnök), Jozef Migas, a parlament kekeckedő baloldali feje bejelentette: lesz hatásköri törvény, de nem azért, mert az MKP-nak ez a feltétele. Különben is, a két koalíciós baloldali pártot (SDL, SOP) meglepte az MKP OT döntése, ők legszívesebben ellenzékben látnák a magyar pártot, és csendesen, de tüntetően Vladimír Meciar HZDS-ével enyelegnének.

A Magyar Koalíció Pártja tanácstagjainak faramuci döntése, de főleg az, ahogy idáig fejlődött a történet, fölvet egy nagyon komoly kérdést. Az MKP elnöksége kilépéspárti volt, kivéve a cseleibe folyamatosan belebonyolódó és ritkán egyértelműen nyilatkozó Csáky Pál miniszterelnök-helyettest. Az Országos Tanács azonban ezt nem kvittelte, vagyis a párt tagsága távolodott el az elnökségtől, és nem fordítva. Ezek után kérdéses, mennyire képviseli a szűkebb vezetés a tagságot, és hogy ezt senki ne kérdőjelezhesse meg, esetleg nem kellene-e kis bizalmi szavazáson próbára tenni a tagság bátorságát.

Hacsak a baloldali pártok esetleg truccból úgy nem döntenek, hogy mondjuk október közepéig csúsztatják egy kicsit a kompetenciatörvények elfogadását, akkor a jelenlegi szlovák kormánykoalíció kínkeservesen bár, de kibírja jövő év őszéig, a következő választásig. És ez nem rossz hír Pozsonynak, ha komolyan gondolja európai elkötelezettségét. Így talán Mikulás Dzurinda kormányfő is bekerülhet a történelemkönyvekbe.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.