Mint pusztai förgeteg

  • .
  • 2008. július 31.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2008. július 24. Tisztelt Szerkesztőség! Idei 30.
számuk "A Mercedes Kecskeméten" felzetű írásában szerzőjük a győri Audi adataival érzékelteti a leendő kecskeméti gyár teljesítményét. Eszerint a győriek teljesítménye 2007-ben 5872 millió eurószor 0,25135 E Ft/euró, azaz 1476 Mrd Ft volt.

Tény, hogy ez az árbevétel a 25 406 Mrd Ft-os 2007-es bruttó hazai termék közel hat százaléka. Ez valóban lenyűgöző arány, főként, ha azt föltételezzük, hogy a magyar állam (a magyar állampolgárok közkiadásait szolgáló) adóbevételei a GDP-vel arányosak. S joggal hagyjuk magunkat lenyűgözni, ha a kocsi magyarországi bányákban fejtett vasércből Magyarországon kitermelt fűtőanyaggal Magyarországon kohósított acélból, magyar élelmiszeren táplált munkásokkal készül el.

De mi van, ha a Mercedes mindent alkatrészt olyan helyekről szállít Kecskemétre, amelyeken nem a Magyar Köztársaságnak fizetnek adót? Ha a kecskeméti gyárban folytatandó termelés hozzáadott értéke az árbevételnek például csak öt százaléka volna, akkor a hazánk részére adózó bevétel már csak 74 Mrd Ft, és ez a szám már bizony összevethető egy "20 vagy akár 40 milliárd" forintos támogatással. A cikk szerint az árbevétel-arányos iparűzési adó hosszú távon 1,6 százalék (24 Mrd Ft), s ha a többi bevételt 15 Mrd Ft-nak (a hozzáadott érték egyötödének föltételezem), akkor összességében (39 Mrd Ft) még mindig nem vagyunk túl a cikkben vélelmezett lehetséges támogatás maximumán (40 Mrd Ft).

Az üzlet Kecskemét pár tízezer polgára számára jó (kb. ötven-százezer adóforint/fő), az állam ezerszer több polgára számára a fejenkénti hátrány (2-4 ezer adóforint) a szűk körű előnynek ötvened vagy huszonötöd része. Minden elismerésem Kecskemété, de ismerjük el, egy ekkora nyereségért már érdemes küzdeni.

Tisztelettel üdvözli Önöket

Halmos Károly

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.