Dettikéről és más istenekről

  • 2016. május 11.

Snoblesse

Könyvbemutató a B32-ben. Mindenki hozzon egy képzeletbeli barátot!
false

„Balambérnak hívnak, és a kulcslyukban lakom” – szuper kezdőmondat, legszívesebben ide idéznénk Elekes Dóra új meséjének minden sorát, ám ezt nem tehetjük, szóval, elég legyen annyi, hogy A muter meg a dzsinnek szerzője új mesekönyvvel és új mesehősökkel készül a könyvhétre.

A kulcslyuklakó Balambér az egyik főfőhőse Elekes Dóra Dettikéről és más istenekről című, új meséjének, a még Balambérnál is főbb hős pedig természetesen nem más, mint maga Dettike, aki már feltűnt egyszer az Egyszervolt… Meseantológia oldalain, a Dettike fiú lesz című mesében, de ezt a szerző rajongói úgyis tudják.

Dettike és a képzeletbeli Balambér kitalálója egy nem kitalált, hanem nagyon is valós helyen, a B32 Galériában fog hamarosan feltűnni – Elekes Dóra június 7-én Kollár Árpáddal mutatja be új meséjét.

Ott kell lenni! „Punktum!” (Hát, jó, ez a „Punktum” is idézet.)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.