"Főhős akartam lenni" - Maszkura zenész

  • rés a présen
  • 2012. július 12.

Snoblesse

Maszkura és a Tücsökraj koncert a Kobuciban.

Lássuk, hol tartottak 2012-ben:

rés a présen: Tavasszal megjelent a Maszkura és a Tücsökraj harmadik, Sztárzseni című albuma. Mit jelent a címe?

Maszkura: Egyfajta gúnycímnek is lehet titulálni. Gyerekkorom óta harmonikázom, viszont nem zenészcsaládból jöttem, így nem kellett olyan énekessé vagy hangszeressé lennem, mint apám vagy valaki a felmenők közül. Semmiféle szintet nem kellett tartani, csak dalolgatni, és görcsmentesen azt csinálni, amit szeretek. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy mindezt engedték a szüleim. Sztárzseni a lemez címe, de egyben címadó dal is. Amíg nem értem el komolyabb sikereket, csupán tehetségesnek neveztek, megveregették a vállam. A hiphopmúltamból két lemezt tudok felmutatni. A Tücsökrajjal három nagylemeznél és egy kicsinél tartunk.

rap: Van változás az előzőekhez képest stílusban vagy szövegben?

M: Ötévesek vagyunk. Ennyi idő kell vagy szükséges, hogy kialakuljon a hangzása és a közönsége is egy zenekarnak. A kezdetektől jelen van a stíluskavalkád, ez nem változott most sem. Nem maradt el az irónia, továbbra is születtek dáridós-mulatós ízű dalok, és persze a komolyabb témák is megjelennek, ezek megtörtént eseményeket dolgoznak fel. Tíz saját dal és egy feldolgozás került a korongra. Sok munkát vett igénybe az új lemez, nagyon szeretjük, és a legszebb, a legérettebb eddigi lemezünknek tartom.

rap: Hogyan kötődik a zenéd a szülőföldedhez?

M: Otthon, Marosvásárhelyen kaptam az első hangszeremet édesapámtól. A nótával otthon találkoztam, és ez továbbra is érződik a dallamokon, harmonikajátékomon. Örvendek, hogy Erdélyben születtem, azért is, mert közelebbről ismerhettem meg a román muzsikus zenét, így ebből is tudok adni egy csipetnyit. A metált otthonról hoztam, de talán Pesten erősödött meg, ahogy a rap is. Úgy gondolom, egyenlő esélyekkel indulunk mindannyian, de később meg kell lépni olyan dolgokat, amihez nem mindenki elég merész. Az otthoni biztonságtól megválni nem egyszerű döntés.

rap: Mi vezérelt az első formáció megalapítása óta?

M: Soha nem alapítottam zenekart, többnyire megkerestek, beszálltam. Billentyűztem-basszusgitároztam pár zenekarban beugróként is. Ahol sokat maradtam, azt általában együtt hoztuk össze. A rap miatt döntöttem úgy, hogy átbatyuzok Pestre. Mindig a saját ötleteimet akartam megcsinálni, főhős akartam lenni. A Tücsökrajt Kertész Csaba gitárosunkkal alapítottuk. Neki köszönhetem a többi drága zenésztársamat, mert megtalálta őket, és azóta is együtt muzsikálunk. Az egyik szórakozóhelyen megkérdezték, hogy lesznek-e még szélsőjobbos dalaim. Nincs nekem ilyen, a dalaim érzésekről szólnak. Akik nem ismerik a történetemet, azoknak meglepő lehet egy-egy témakör.Italozásról, szerelmekről, érzelmekről és szép dolgokról szeretnék írni továbbra is.

rap: Mi inspirál?

M: Elég sok dal született már autóbuszon, amikor épp hazalátogattam Erdélybe, ahogy a Sztárzseni is. Ha szerelmes vagyok, arról írok. Apám halála eléggé megviselt, mert ennél nehezebbet nem éltem át még, így ebből is született dal. Vicces pillanatok is adnak ötletet az íráshoz. Sok szerzeményünk tükrözi a bolondságunkat, szabadságunkat. A Cornelia című dalt például a harmonikámhoz is írtam, beleszőve régi képeket, élményeket.A Jó itt Magyarországon című dalunk az itt kapott kis apró örömökről szól, amitől élek és boldog vagyok.

rap: Van-e életed a sztárságon kívül?

M: Csakis kimondottan zene körül forog az egész életem. Van sok szabad időm, nyugodtan élek, nem mondhatom, hogy sztárként. Saját magam vezetem az utam, nincs főnök. A szerelem egészíti ki a felsoroltakat. Ha van lelki társ, akkor teljes a kép.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.