Könyv

Székelyhidi Zsolt: A kékkőkúti csillag

  • Karafiáth Metta
  • 2021. február 3.

Sorköz

A két kisregényből álló könyv olvasása közben „valószínűleg mindenki fejében ugyanaz a két, magától értetődő gondolat futott át: 1. nonszensz és 2. alkohol”.

Az X-aktákat jegyző Chris Carter és az Üvegtigris alkotói egy­aránt elismerően csettinthetnek a paranormális jelenségeket a magyar vidékre áthelyező sztori, a hús-vér, ám olykor mégis karikaturisztikusan elrajzolt figurák közti dinamika és a történetvezetés ritmusa láttán.

A két kisregény építkezése azonos: a rövid, pergő fejezetek középpontjában eleinte csak egyetlen szereplő áll, akinek fel-felvillan a háttértörténete, majd később ketten élik meg a rendkívüli eseményeket: A kékkőkúti csillagban egy balesetet szenvedő ufó, A grinnyei gőzgombócban pedig egy szellem-rocker váratlan felbukkanása és az ezekkel járó kalamajka indítja el az eseményeket.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Vörösben

Bohumil Hrabal novelláit Balassa Eszter, a társulattal sokat dolgozó dramaturg az Európa Kiadónál nemrégiben újra megjelent Véres történetek és legendák című gyűjteményes kötet alapján dolgozta át. Vörös a zokni, a nyakkendő, de még a hajszalag is – véres drámára jöttünk –, mégsem sorolható a horror műfajába Soós Attila rendezése. Fekete humorban gazdag sztorik elevenednek meg, groteszk stílusban feltárva a kisemberek mindennapos küzdelmeit.

Magánügyek, közügyek

A félhomályos színpadon egy női alak ül az íróasztalnál, mögötte vörös fényben füst gomolyog. Létezik egy színházi mondás: ahol egy előadásban füstgép vagy stroboszkóp jelenik meg, ott véget ér a minőség. Ám ez az előadás egy holokauszthoz kapcsolódó történetet mond el, a felszálló füstnek így óhatatlanul pluszjelentése is van.

Szintén zenész

  • - turcsányi -

Nyilván nincs új a nap alatt, mindenesetre a síkhülye gyerekrabló történetét láttuk már kétszer, s éppenséggel olvashattuk is volna, ha Evan Hunter (a számos álnéven alkotó Salvatore Albert Lombinót Ed McBainként ismerjük jobban) 1959-ben publikált regénye megjelenik magyarul, de nem jelent meg, noha a szerző távolról sem alulreprezentált alakja a magyar könyvkiadásnak, beleértve a komcsit is).

Patchwork művészportrékból

A Fuga leghátsó, ámde igen nagy méretű termében látható a művész 2012 óta futó sorozatának (Ember Embernek Embere) majdnem teljes összegzése. A magángyűjtőktől is visszakölcsönzött alkotásokkal együtt a kiállításon 34 mű szerepel – sajátos, „bogis” művészportrék a nemzetközi művészszcéna volt és jelenlegi nagyjairól. S bár G. Horváth mindenekelőtt festő, a művészi Pantheonjában szerepet kapnak szobrászok, fotósok, konceptuális alkotók és performerek is.