Új kötettel jelentkezik az instaköltő, Rupi Kaur

  • narancs.hu
  • 2022. július 21.

Sorköz

Az instaköltészet és a szerző már nem ismeretlen a Narancs olvasói előtt.

Healing Through the Words címmel  új verseskötetet jelentet meg a pandzsábi szikh családban született, Kanadában nevelkedett Rupi Kaur – írja a Könyves Magazin. 

Az Instagramon fellépett költőgeneráció legismertebb tagja interjút adott az Entertainment Weeklynek a könyvről, amely interaktív kötet lesz. Az olvasó gyakorlatokat talál benne, amelyek írásra ösztönzik, végső soron a saját írásain keresztül jut el az önismeret és a gyógyulás felé.

Rupi Kaur úgy tapasztalta, hogy neki sem megy könnyen az írás, le kell győznie alkotói válságát. Erre különböző módszereket ötlött ki, ezeket is bemutatja. A könyv megszületésében közrejátszott, hogy a járvány idején az online térben kényszerült megtartani kreatív írásról szóló foglalkozásait, és közben látta, milyen sokan tekintenek az írásra öngyógyító gyakorlatként.

A költőről és az instaköltészet jelenségéről korábban a Narancs is írt. 

Rupi Kaur írást és retorikát tanult a University of Waterloo-n. Hiába küldte el az irodalmi lapoknak a verseit, nem jelentek meg, ezért inkább magánkiadásban jelentette meg a Tej és méz című könyvét 2014-ben – és nem keltett vele nagy feltűnést.

Egy év múlva azonban a vizuális retorika kurzusra a menstruációról készített fotósorozatot a költő testvére, és az egyik fotót – amelyen Kaur látható, véres pizsamanadrágban – az Instagram levette. Ő visszatette, de megint levették. Rupi Kaur ezt az eljárást sértőnek találta, arra hivatkozva, hogy bezzeg a bikinis képek, a női test tárgyiasító, szexista ábrázolása nem sértő az Instagramnak, csak a vér látványa, ami pedig csak azzal szembesít, hogy a női testben való létezés velejárója a menstruáció. Kiállásából újsághír lett, híradóban szerepelt – az Instagram elnézést kért, neki pedig közben rengeteg követője lett. Publikálta a verseit, és a világ legnépszerűbb költője lett, akinek felolvasásaira pillanatok alatt elfogytak a jegyek. 

 

 

 

Arról, hogy a versek milyenek, ebben a cikkben írtunk.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.