Újabb német díjat zsebelt be a Harkivban élő, segélyakciókat szervező ukrán író

  • narancs.hu
  • 2022. július 20.

Sorköz

Szerhij Zsadannak ítélték a Hannah Arendt-díjat a politikai gondolkodásért. 

Szerhij Zsadan ukrán író, költő zenész kapja az idei Hannah Arendt-díjat is – számol be a Könyves Magazin.

A díjról a brémai szenátus és a Heinrich Böll Alapítvány közösen dönt, a zsűri olyan nagyszerű mesélőnek nevezte Zsadant, aki folytatja, egyúttal forradalmasítja a közép-európai irodalmi hagyományt. Szerintük a kortárs európai irodalomban egyedülálló, ahogyan Zsadan betekintést enged az olvasóinak az ukrán társadalomba, és ahogyan 2014 óta a háború túléléséről beszél. Könyveiben megmutatja, hogy a háború és a háborús nehézségek által traumatizált hétköznapi ember hogyan képes újra és újra a szolidaritásra.

Zsadan az indoklás szerint nem egyszerűen leírja Ukrajna világát, hanem segít megérteni azt. A díjjal a zsűri egyúttal elismerte az író humanitárius erőfeszítéseit is, olyan emberként jellemezve őt, aki aktívan segíti honfitársait a háborús konfliktusban. 

Zsadan a mai napig Harkivban él, a háború kitörése óta többször metróállomásokon és kórházakban adott koncertet, így próbálja tartani az emberekben a lelket, ezenkívül rendszeresen gyűjt adományokat. Néhány hete a Német Könyvkiadók és Könyvkereskedők Szövetsége is neki ítélte a Német Könyvkereskedők 2022-es Békedíját

Szerhij Zsadan 2004-es első regénye, a Depeche Mode 2010-ben magyarul is megjelent, akkor itt írtunk róla:

Legutóbbi regénye (amely angolul The Orphanage, azaz Az árvaház címmel jelent meg) a 2014 utáni donbászi eseményekre reflektál és egy olyan régióban játszódik, amely jelenleg is az orosz támadások helyszíne, egy tanárról szól, aki egy megszállt városba tart, hogy kimenekítse az unokaöccsét az árvaházból. A könyv jövőre jelenik meg magyarul a Magvetőnél Körner Gábor fordításában.

A 10 ezer euróval járó Hannah Arendt-díjat december 2-án fogják átadni a brémai városházán. Korábban olyan alkotók és gondolkodók kapták meg, mint Heller Ágnes vagy Timothy D. Snyder.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?