Eltiltottak egy litván sportolót a Budapesten megrendezett fitnesz világbajnokságon, mert oroszellenes pólót viselt

  • Narancs
  • 2024. december 14.

Sport

Az orosz sportolók „semleges” státusz alatt indulhattak, a szervezők viszont gratuláltak nekik és üdvözölték a részvételüket. Ez nem tetszett a sportolónak, végül az egész litván csapat visszalépett a versenytől. 

Eltiltottak egy litván sportolót a december 13-án Budapesten megrendezett funkcionális fitnesz világbajnokságon való részvételtől, amiért a polóján egy oroszellenes felirat volt – számolt be az united24media.com. Kornelija Dūdaitė felsőjén az volt olvasható, hogy „tegyük újra kicsivé Oroszországot”.

A cikk szerint az orosz sportolók ún. semleges státuszban indulhattak a világbajnokságon, ennek ellenére a névjegykártyájukon az szerepelt, hogy „Oroszország”, és a bemondók is „orosz sportolóknak” nevezték őket. Dūdaitė azt nyilatkozta, hogy a szervezők a közösségi médiában gratuláltak nekik és kifejezték örömüket annak, hogy részt vesznek a versenyen. „Nekem ez nem tűnt helyesnek. Nem hiszem, hogy egy agresszornak bárhol is gratulálni lehet” – mondta Dūdaitė, aki ezért döntött úgy, hogy a póló viselésével kifejezi álláspontját. Mint ismert, Volodimir Zelenszkij is viselt ilyen feliratú pólót korábban. 

Mint állította a versenyző, a szervezők felajánlották neki a további részvételt, ha leveszi a pólót, és törli az akciójáról készült képeket a közösségi médiából. „A póló egyértelműen mutatja, hogy melyik országnak szurkolok. Ha az oroszok viselhetnek olyan pólót, amelyen az országuk neve szerepel, miért ne viselhetne valaki olyat, amelyen Ukrajna neve szerepel? Az ok egyszerű: az ukrán sportolók nincsenek itt – nem is lehetnek, mert a fronton vannak. Egyáltalán miről beszélünk?” – jelentette ki Dūdaitė.

Hozzátette az oroszokra nem vonatkoznak a szabályok, pedig ők elvileg „semleges sportolók”, vagyis országuk nevét és színeit nem használhatják. „Fényképeket készítettünk orosz sportolókról, és a pólóikon egyértelműen az »Oroszország« felirat szerepel. Minden akkreditációjukat Oroszország alatt adták ki. Még az esemény kommentátorai is megemlítik a sportolók bejelentésekor, hogy Oroszországból származnak. Másrészt azt mondták, hogy a pólómmal megsértettem őket. Erre én megkérdeztem, hogyan sértődhetnek meg a semleges sportolók? Hiszen hivatalosan Oroszország nem is vesz részt ezen a versenyen. Soha nem kaptam választ” – tette hozzá Dudaitė.

Végül nem csak Kornelija Dūdaitė, hanem a teljes litván csapat visszalépett a versenytől, tiltakozásul amiatt, hogy a szervezők nem tartották be a semlegességre vonatkozó szabályokat, számolt be a lap. 

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.