Harmadszor is bajnok a DVSC: A Lokomotív tovább robog

  • M. László Ferenc
  • 2007. május 24.

Sport

Miközben a fővárosi klubok licencproblémákkal küszködnek, a nagy múltú csapatok meccsein alig lézeng pár száz néző, a debreceni Loki senkitől sem zavartatva zsinórban harmadszor nyeri el a bajnoki címet. A Lokomotív fő fűtőanyaga a lokálpatriotizmus.
Miközben a fővárosi klubok licencproblémákkal küszködnek, a nagy múltú csapatok meccsein alig lézeng pár száz néző, a debreceni Loki senkitől sem zavartatva zsinórban harmadszor nyeri el a bajnoki címet. A Lokomotív fő fűtőanyaga a lokálpatriotizmus.

Legyen hétköznap vagy hétvége, ha a Loki pályára lép az Oláh Gábor utcai stadionban, Debrecen ünneplőt húz. Az utcák, a villamosok megtelnek piros-fehér sálas emberekkel, a munkaadók idő előtt hazaengedik az alkalmazottaikat, nagyapák, apák és fiaik, egész családok vonulnak a Nagyerdő felé. A bejáratnál "mindenki Lulu bácsija" mázsaszámra méri a szotyit a kivénhedt Barkasból: félidőben már bokáig ér a héjszőnyeg a lelátókon. A "Cívisváros, cívisváros, héj, héj!", "Megy a Loki, megy a Loki!" dübörgést ilyenkor még a város legtávolabbi pontján is tisztán hallani.

Kevés olyan focicsapat van ma Magyarországon, melyet külföldre négy repülőgépnyi szurkoló kísér, amelynek idegenben is rendszeresen ezren drukkolnak. A Debreceni Vasutas Sport Club otthoni tétmérkőzésein egy gombostűt nem lehet leejteni, a város csapata rendszeresen nyolc-tízezer ember előtt játszik. "A cívisvárosról manapság mindenkinek három dolog jut az eszébe: Tankcsapda, Kósa Lajos, DVSC - szögezi le egy idős szurkoló a Zümi presszóban -, nem vagyok oda a fémzenéért, de Lukács Loki-indulóját betéve tudom." A polgármester ugyanakkor a DVSC fő reklámembere, minden alkalmat megragad, hogy kinyilvánítsa, mennyire odavan a csapatért. Néhány hete például a Szulák-show-ban lépett fel piros-fehér, "Bajnok csapat" feliratú pólóban.

Van is miért rajongani

A Loki évek óta sikert sikerre halmoz a magyar bajnokságban. Bár lapzártánk után játsszák a Borsodi Liga utolsó fordulóját, a pontszámok alapján már hetekkel ezelőtt eldőlt, hogy a trófeát megint a DVSC viszi el. Akárcsak tavaly és tavalyelőtt.

De 2001-ben még közel állt a kieséshez: ha a másodosztályú BKV Előre vállalja az NB I-es indulást, akkor elbúcsúzhattak volna az első osztálytól. Pedig a Lokiban akkor is jelentős energiák szunnyadtak: kupagyőztesek voltak, még a Bordeaux-t is legyőzték 3:1-re. A klub ekkortájt a csőd szélén állt, közel százmilliós adóssága volt. A Lokit végül egy játékgépekből meggazdagodott debreceni vállalkozó, Szima Gábor mentette meg, aki anyagilag gatyába rázta a klubot, majd kiváló edzőket szerződtetve pár év alatt a tabella élére röpítette a csapatot.

"A labdarúgás a hobbim, a DVSC iránti szeretetem késztetett arra, hogy szerepet vállaljak a Loki irányításában - elevenítette fel a hat évvel ezelőtti történetet Szima Gábor. - Minden vágyam az volt, hogy a csapat stabil anyagi háttér mellett bajnokságokat nyerjen, és sikeresen szerepeljen a nemzetközi porondon."

A Lokinál nincsenek kiugróan magas fizetések, de a játékosoknak nem kell attól tartaniuk, hogy nem kapják meg időben a járandóságaikat. Míg más csapatoktól menekülnek a szponzorok, a Lokinál a helyi vállalkozók versenyt futnak, hogy a nevük kikerülhessen a pálya szélére - a közvetítés révén nagy szerepet játszik ebben a polgármester. De a városban megtelepedett legnagyobb multi, a gyógyszergyártó TEVA is büszke szponzora a csapatnak, és a debreceni vagyongazdálkodó holding - melynek élén Kósa legfőbb bizalmasa áll - tagvállalatai szintén jelentős összegeket áldoznak a focira. Az önkormányzat tavaly 110 millióval támogatta a céget, és még 80-90 milliót költött a pályafenntartásra. Az éves beszámolók tanúsága szerint a DVSC Zrt. a 2005-ös évben (ekkor játszott a gárda a Manchester United ellen a BL-selejtezőben) 272 millió, 2006-ban pedig ötmillió forint adózott eredményt könyvelhetett el. "A nyereséget visszaforgatjuk, ugyanis a további építkezéshez minden egyes megtermelt forintra szükség van. Bármennyire eredményes gazdaságilag egy klub, a magyar labdarúgásból jelen pillanatban egy fillért nem szabad kivenni" - mondta a DVSC tulajdonos-elnöke.

A Loki-titok

nyitja tehát a lokálpatriotizmus, ami alatt nem csak a hangos és kitartó szurkolást kell érteni. Az 1993 és 1996 közötti periódusban számos sikert elért Sándor-Dombi-Szatmári-féle csapat (a Loki történetéről részletesen lásd a Megy a gőzös című keretes írásunkat) etalonná vált, a srácok manapság is az ő nevüket viselő mezben rúgják a bőrt. Ezzel a klub vezetősége is tisztában van, ezért az elmúlt években visszacsábították a Lokihoz a régi nagy játékosokat - az 1974-es születésű Sándor Tamás ma is a csapat egyik emblematikus figurája. A jelenlegi sikerek az egész megyében, sőt a régióban is éreztetik hatásukat. A hajdú-bihari bajnokságban versengő csapatoknál 200-300 tehetséges kamasz reménykedik, hogy előbb-utóbb magára húzhatja a piros-fehér mezt. Példaképük a 21 éves nyírlúgosi Dzsudzsák Balázs, aki a mostani évadban lett stabil kezdő, de máris hat gólt szerzett. (A hazai góllövőlistát jelenleg is egy Loki-játékos, a szenegáli származású Ibrahime Sidibe vezeti.) Egyébként a DVSC Zrt. és az önkormányzat nagy hangsúlyt fektet az utánpótlásra, a szervezésre külön céget (Utánpótlás Nevelő Kft.) hoztak létre. A 14 és 18 év közötti korosztály nevelésére a klubnak hat csapata van, a legtehetségesebbek a NB III-as Létavértesben fociznak. A rendszer jól működik, a saját nevelésű Máté Pétert például a Premiershipben nyomuló Reading kölcsönözte ki 400 ezer fontos opcióért. "A minőségi utánpótlás-biztosítás alapfeltétele a stadionhelyzet és a gyakorlópályák ügyének rendezése" - magyarázta a klub elnöke, mi a legfontosabb teendő az infrastruktúra-fejlesztés terén. Bár Kósa Lajos a bajnokság (matematikai) megnyerése után bejelentette, hogy a város pár éven belül 15 ezres stadiont épít, nem biztos, hogy az eladósodott önkormányzat (lásd: Eladósodósorban, Magyar Narancs, 2006. február 22.) képes lesz előteremteni az ehhez szükséges milliárdokat (részletesen lásd Kell egy stadion című keretes írásunkat).

Miközben több lokista került külföldre - magyar viszonylatban - magas áron, a klub vezetősége nem sokat költött játékosvásárlásra: főleg olyan labdarúgókat igazoltak, akiknek a korábbi csapatuknál már lejárt a szerződésük. Mivel a magyar klubok folyton pénzhiánnyal küszködnek, ezzel a metódussal

olcsón hozzá lehet jutni

a hazai bajnokságban sztárnak számító labdarúgókhoz.

Szima és tanácsadói az edzőket is jó szimattal választották ki, ha pedig nem voltak megelégedve az elért eredményekkel, menet közben váltottak. Szentes Lázárral 2003-2004-ben a harmadik helyre küzdötte fel magát a csapat, de a vezetőség a sikerek ellenére a 2004-2005-ös idény közepén lecserélte az edzőt. Bár Szentest távolságtartó magatartása miatt kifejezetten utálták a szurkolók, a leváltása kiverte a biztosítékot, ugyanis az őt követő Supka Attilának a rövid békéscsabai szereplésen kívül nem volt különösebb edzői múltja a bajnokságban. Ennek ellenére a mester már 2005-ben bizonyított: a Loki elfoglalta a Borsodi Liga aranyérmes helyét, a következő évben pedig újrázott. Csakhogy Szima ennél többet várt. Amikor a Bajnokok Ligája előselejtezőjében kikaptak egy súlytalan macedón csapattól, nyilvánosan bírálta az edzőt, aki máris szedte a sátorfáját. (A sors fintora: idén a Supkát leszerződtető Honvéd ütötte el a kupagyőzelemtől a Debrecent.) Tavaly augusztusban Miroslav Beránek, a cseh U20-as utánpótlás-válogatottal korábban Eb-aranyat szerző mester került a csapat élére. Beránek átalakította a csapatszerkezetet, tovább finomított a játékstíluson - főleg a pontrúgások begyakorlására fektetett nagy hangsúlyt -, és több fiatalt is lehetőséghez juttatott. Bár az ősszel gyengén játszott a csapat, tavasszal megtáltosodtak, a bajnokságban ma már nincs számottevő ellenfelük.

"Ami a nemzetközi szereplést illeti, a BL-ben az első körben mindenképpen tovább kell jutnunk" - jelölte ki a csapat elé tűzött középtávú célt Szima Gábor. Kétségtelen, a 2,5 millió eurós költségvetésű Lokitól nem lehet borzasztóan sokat várni, de ha kiesnek a BL-ből, ott van még az UEFA-kupa, ahol a Lokinak van esélye jól szerepelni.

Miközben idehaza a DVSC sikert sikerre halmoz, a szurkolók - főleg a radikális B-közép - továbbra is elégedetlenek, állandóan vitáznak a klubvezetőséggel. A drukkerek egyesülete legutóbb közleményben szögezte le: nem kíván együttműködni az elnökséggel, nem tart igényt a kedvezményes jegyekre.

A konfliktus odáig fajult, hogy az otthoni mérkőzéseken már csak "szalonszurkolás" folyik, a máskor hangos drukkerek csendben szotyiznak. Pelles Tibor, az egyesület elnöke szerint Szilágyi Sándor cégvezető több olyan kijelentést tett az utóbbi időben, amivel megsértette a szurkolókat. A klubvezetőség viszont úgy érzi, elfogadhatatlan, hogy az ultrák folyton bele akarnak szólni a csapatszervezésbe. Csak azért, mert nem szeretik Szilágyit, a sikeres cégvezető menesztését követelik, mindenféle irracionális feltételeket szabnak. A követeléseik egy részét - például, hogy aszfaltozzák le a stadionhoz vezető sétányokat - a DVSC Zrt. nem is tudja teljesíteni, a létesítmény fenntartója ugyanis a városi tulajdonban lévő Sportcentrum Kht. De a drukkerek a városvezetéssel nem mernek ujjat húzni. A szélsőjobbos B-közép rasszista beszólásaival folyton kényelmetlen helyzetbe hozza a csapatot, ráadásul nem hajlandó tudomásul venni, hogy a stadionba csak előzőleg lepecsételt zászlókat és plakátokat lehet bevinni. A szakújságírók szerint a debreceni kemény magot is utolérte a Fradi-betegség: azt hiszik, mindenkinél jobban értenek a focihoz, ezért mindenbe beleszólnak, zsarolják a vezetőséget. "A klub vezetői, a játékosok, az edzők jönnek-mennek, de a szurkoló örök" - zárta rövidre a vitát drukkerünk a Zümiben.

Megy a gőzös

A helyi legendárium szerint az első labdát egy masiniszta vitte Debrecenbe a 19. század végén. A fociőrület gyorsan eluralta a várost, a játékos kedvű parasztpolgárok 1902-ben megalapították a DVSC jogelődjét, az Egyetértés Futball Clubot. 1912-től már Debreceni Vasutas Sport Club néven futott a csapat, amely évekig vitte a prímet az Északi Hadi Bajnokságban, de 1926-ban beütött a profizmus, és a frissen alapított Bocskay FC elszipkázta a Vasutas játékosait. A fejedelmi csapat 1930-ban elhódította a kupát, 1934-ben pedig bajnoki bronzérmes lett. A merev profi-amatőr szétválasztás megszüntetését követően ismét a DVSC lett az imádott csapat, igaz, ekkor még nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: néhány emlékezetes mérkőzés után még a bajnokságból is kiesett. A második világháborút követően a szocialista sportpolitika folyamatosan átszervezte a klubot, így az elnevezést is gyakran változtatták. Egy időben Debreceni Törekvés, máskor Munkás Vasutas Klub néven futottak. Bár mindössze hat évig (1949-55) viselték a Debreceni Lokomotív nevet, ennek becézett formája, a Loki a mai napig a csapaton ragadt, a szurkolók a DVSC-t nem használják. Minden idők legszégyenteljesebb teljesítményét 1967-ben nyújtották, amikor lesüllyedtek a harmadik osztályba. A várva várt csoda 1993-ban következett be, amikor feljutottak az élvonalba, majd Garamvölgyi Lajos vezényletével bronzérmesek lettek. 1999-ben, majd 2001-ben kupát nyertek, pedig ekkor komoly anyagi problémákkal küszködtek. A második "aranykor" Szima Gábor megjelenésével kezdődött. A 2003-2004-es időszakban olyat tettek, ami magyar csapatnak korábban húsz évig nem sikerült: az UEFA-kupában eljutottak a harmadik fordulóig, de itt fennragadtak a Brugge betonfalán. A következő években már nem voltak ilyen szerencsések. Hiába győzték le a horvát bajnok Hajduk Splitet 8:0-ra, a Manchester United már túl nagy falatnak bizonyult.

mlf

Kell egy stadion

A Loki jelenlegi, Oláh Gábor utcai, kissé toldozott-foldozott, ideiglenes lelátóval kibővített stadionjába mindössze 10 200 néző fér be, de a nagyobb meccseken a biztonsági előírások miatt csak kilencezren ülhetnek le. A méretnél nagyobb problémát jelent a minőség: a mellékhelyiség legendásan visszataszító, az úgynevezett díszpáholyban pedig bádogtető alatt, műanyag széken ülnek a fontos emberek. Amióta meglódult a DVSC szekere, egyfolytában napirenden van a stadionkérdés.

Először az Orbán-kormány ígért 900 millió forintot az új arénára, de Medgyessy Péter azt mondta, inkább a megyei kórház műtőire költik a pénzt. Kósa polgármester az utóbbi években menetrendszerűen megígérte az új stadiont, miközben a legváltozatosabb helyszínek és stadiontervek forogtak közszájon: tervezték a Nagyerdőre, a Vágóhíd utcai régi pálya helyére, a repülőtér mellé és a város széli Tócóvölgybe is. Tervekből nincs hiány, csak a pénz (3-5 milliárd forint) hiányzik, főként, miután Magyarország elbukta az Eb-pályázatot, és az állami stadionépítés esélye a nullára csökkent.

Kovács Áron

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.