Színház

A Radical Queer Affinity Collective: Coming out-monológok

  • Sisso
  • 2012. július 16.

Színház

A Radical Queer Affinity Collective Coming out-monológok című demonstrációs performansza sikerének egyik oka nyilván a melegek jogainak hazai veszélyeztetettsége, az ünneplés azonban nemcsak annak szólt, hogy az értelmiségi szereplők bátran láthatóvá tették a saját történeteiket, hanem hogy a mozgalmi aktivizmus gesztusait és a stand up tragedy műfaját sikeresen passzította egymáshoz az alkalmi társulat.

Az előbújás-történetek eleve érdekesek, a pályázatra beérkezett sztorikból írt szövegek pedig sokfélék. A grúz, orosz, magyar, indiai, lengyel és amerikai szerzők írásait maguk a beküldők mondják el, többnyire angolul, magyar felirattal. A 12 kiválasztott monológ között található humoros in flagranti, líraibb önvizsgálat, coming out a gyerekek előtt, illetve egy anya szívszorító vallomása arról, hogyan dolgozta fel a lánya leszbikusságát. Néhány teoretikus sztori a coming out szociálpszichológiai, politikai, ideológiai hátterét fedi fel, mint például a "queertópiát" vizionáló gyöngyszem, amely azt vizsgálja: mi volna, ha a heteroszexualitást kéne mindennap bevallani. A hétköznapi heteronormativitáson ironizáló etűdök az előadás legjobb pillanatai. A műsorvezető összekötő szövegei és játéka, valamint az egyszerű, festett kartondobozokból álló, a kategorizálás hiábavalóságát jelképező mobil díszlet jól összetartja a különféle szövegeket.

Mintha egy show-műsorban lennénk, a nézők tombolnak az egyes jelenetek között. A projekt folytatódik, újabb történetekkel, és a teljes jegybevételt egy budapesti queer-feminista könyvesbolt megalapítására fordítják. Erre a történetre csak büszkék lehetünk.

Közép-európai Egyetem, június 2.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.