|
A március 9-én elhunyt Gyimesi Pálmát saját halottjának tekinti a Vígszínház, amelynek 53 éven át volt tagja. A továbbiakban az ő közleményüket idézzük.
Gyimesi Pálma 1922. december 18-án született Budapesten. 1944-ben végzett a Színművészeti Főiskolán, előbb a Győr-Sopron Színházhoz szerződött, majd a Budai Színház tagja lett. Ennek megszűnése után került a Pódium Kabaréhoz, majd a Magyar Rádióhoz. 1951-től a Magyar Néphadsereg Színházának – azaz az átnevezett Vígszínháznak – a tagja volt, 1955-ben pedig a József Attila Színházhoz szerződött. Ezután a Miskolci Nemzeti és az egri Gárdonyi Géza Színházban játszott. 1964-ben ismét a Vígszínházhoz szerződött, melynek 53 éven át, haláláig, töretlen hűséggel tagja volt.
Vígszínházi tagságának több mint öt évtizede alatt a színház számos előadásában közreműködött. Molnár Ferenc A testőr című darabjában, Várkonyi Zoltán legendás rendezésében a Szobalányt játszotta, színpadra lépett az Egy hölgy a Maximból, a Macskajáték, az Üvegcipő és az Orfeusz alászáll című előadásokban is. Emlékezetesek a zenés előadásokban alakított epizódszerepei is, a Jó estét nyár, jó estét szerelem Hűvösnéje, vagy a Csókos asszony Szomszédasszonya.
|
1944 és 2011 között több mint 20 játékfilmben és több mint 30 tévéfilmben kapott szerepet, és több népszerű produkcióban is szinkronizált, a sorozatkedvelők a Csengetett, Mylord? és a Szívek szállodája című televíziós sorozatokban szerethették meg hangját.
Az Aase-díjat emlékezetes percek, pillanatok, szavak, mozdulatok főszereplői, színházi darabok mellékszerepeiben tündöklő vidéki és budapesti színészek vehetik át, Gyimesi Pálma munkáját 1999-ben ismerték el ezzel a díjjal. 2012-ban Gobbi Hilda-díjat kapott.
Minden szerepét nagy igényességgel, műgonddal alakította ki, lelkiismeretessége, pontossága fiatal pályatársai számára példává vált. Gyimesi Pálma hűsége szintén példaértékű, 53 évig volt hű a Vígszínház társulatához. 90 évesen, A lovakat lelövik, ugye? című előadásban még fellépett imádott színháza színpadára.