ZSINÓRPADLÁS - rés a présen

„Komoly kutatómunkát végeztem”

Lovas Rozi színész

  • rés a présen
  • 2017. október 21.

Színház

rés a présen: A Tagadj, tagadj, tagadj című előadás a legújabb produkciód. Milyen darab ez?

Lovas Rozi: Ez a darab a legmagasabb szintű versenysport világán és egy személyes sorson keresztül beszél nagyon komoly erkölcsi, etikai kérdésekről. Döntésekről, felelősségről, a sport és az ember tisztaságáról. Orlai Tibor keresett meg a darabbal, amit a témája és a szuper alkotócsapat miatt nagy örömmel vállaltam.

rap: Mi segített téged a leginkább a sportolónő szerepének eljátszásában?

LR: Jó pár évig versenyszerűen teniszeztem. A sport minden szinten fontos része az életemnek, és nagy csodálója, tisztelője vagyok a versenysportolóknak. Komoly kutatómunkát végeztem, szerettem volna a lehető leghitelesebb, pontos és személyes képet kialakítani a szerepemről.

rap: Hol látható az előadás?

LR: A Hatszín Teátrumban, egy egészen új budapesti játszóhelyen volt a bemutató szeptember 16-án, a Színházak éjszakáján. Ez a hely lesz az előadás otthona. Október 10-én és 24-én is játsszuk majd, de minden bizonnyal utazni fogunk vele később.

rap: Milyen más színházi előadásokban láthat téged a közönség az évadban?

LR: Tavaly óta a Radnóti Színház tagja vagyok. Három új bemutatóm volt itt, ezek láthatók az induló évadban is. Az Alföldi-féle Futótűzben a háború borzalmai elől menekülő lányt játszom, a Valló Péter rendezte Téli regében egy apró udvarhölgynyi szerepem van, a Játékosban, a Dosztojevszkij-kisregényből íródott színpadi adaptációban pedig Mademoiselle Blanche-ot alakítom. Ezt Fehér Balázs Benő rendezte. Ezenkívül Mohácsi rendezésében, a Buborékokban átvettem Betti, a szobalány szerepét.

rap: Van időd a BEKVART színészzenekarra?

LR: A BEKVART szintén fontos része az életemnek. Ha nem is könnyen, de szakítok rá időt. A kaposvári egyetemi évek óta rettentő szoros baráti kötelék fűzi össze a zenekart, és szakmailag is szépen lassan lépegetünk előre. Hamarosan megjelenik az első nagylemezünk és az első klipünk, végigkoncerteztük a nyarat, októberben pedig lemezbemutató koncertünk lesz.

rap: Milyen bemutatók elé nézel az évadban?

LR: Ebben az évadban három új bemutatóm lesz a Radnótiban. Valló Péter az Üvegfigurákat, Mohácsi János Az egy piaci nap című Závada-regényt rendezi, és csinálunk egy Arany-estet Szilágyi Bálinttal. Ezenkívül lesz egy bemutatóm, A mi kis városunk a Karinthy Színházban szeptember végén.

rap: Szerinted is színház az egész világ?

LR: Mivel nekem ez a szakmám, talán érthető módon érzékenyebb vagyok a „színház” kifejezésre. Gyakran nem szeretem, ahogyan használják: a focisták színészkednek a pályán, a parlamentben színház van, ha valaki hamisan viselkedik, azt mondják, színészkedik. Nekem nem színház az egész világ, nekem a színház a munkahelyem, a színészet pedig a hivatásom. Ami természetesen a világból és minden emberből meríti a témáit, úgyhogy ilyen módon mégiscsak igaz az állítás.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.