ZSINÓRPADLÁS - Kirill Szerebrennyikov letartóztatása

Szintet lépett

  • Tompa Andrea
  • 2017. október 21.

Színház

Kirill Szerebrennyikov orosz rendező történetét ma sokan nagy elődjéhez, Mejerholdéhoz hasonlítják. Mejerhold letartóztatását Sztálin rendelte el, Szerebrennyikovét pedig idén augusztus 22-én maga Putyin, állítják többen. A rendező lefogását a The Moscow Times szerzője politikai kirakatpernek nevezte, a nálunk is ismert Borisz Akunyin író pedig kijelentette: új korszak kezdődött Oroszországban.

Oroszország akkori és mostani legjelentősebb színházi tehetségeiről van szó. Mindkét rendezőt koholt vádak alapján tartóztatták le; Mejerholdot kivégezték, Szerebrennyikov jelenleg házi őrizetben van, az erről szóló döntés szerint október 19-ig. A most 47 éves művészt éjszaka tartóztatták le Szentpéterváron, ahol filmet forgatott, onnan szállították Moszkvába. A módszer a megfélemlítést, a lejáratást célozza; a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent cikkében az ismert litván író-filmrendező, Marius Ivaškevičius, akivel Szerebrennyikov letartóztatása előtt két nappal még dolgozott, így fogalmaz: „Az orosz erőszakszervezetek szándékosan vonnak párhuzamot és rendeznek meg egy olyan nyilvános előadást, amely a sztálini múltat idézi.”

 

Virág elvtárs, ez az ítélet!

A színházigazgató-rendezőt most azzal vádolják, hogy 2011 és 2014 között elsikkasztott 68 millió rubelnyi (1 millió dollár) költségvetési forrást. Ám az ügynek számos előzménye van.

Többen emlékeztetnek, hogy a rendező elleni hadjárat 2015-ben kezdődött, amikor „hazafias” aktivisták feljelentették az általa igazgatott színházat, a Gogol Központot „perverz” és hazafiatlan tevékenységért. Idén májusban a színházban, valamint Szerebrennyikov és mások lakásában házkutatást tartottak. A színház ügyvezető igazgatóját, Alekszej Malobrodszkijt, továbbá még két embert letartóztattak, jelenleg is előzetesben vannak. A történet nagy ijedelmet keltett az orosz művésztársadalomban, a nyugati sajtóban is megjelent a hír. Májusban kihallgatták a rendezőt is – akkor még csak tanúként. A májusi események után Marina Davidova, az egyik legjelentősebb színikritikus, a Tyeatr folyóirat főszerkesztője úgy nyilatkozott, mindez a színházra és a rendezőre gyakorolt politikai nyomás. Szerebrennyikov legutóbbi kihallgatásán az előzetesben lévő Malobrodszkij elismételte: immár a hetedik kihallgatáson vesz részt, és semmiféle bizonyíték nincs ellenük, „csak hazugság és megfélemlítés”.

Putyin szeptember 5-én kommentálta először a Szerebrennyikov-ügyet, leszögezve, hogy nem Szerebrennyikov az egyetlen művész, aki eljárás alatt áll. „Szabadon kéne bocsátani csak azért, mert a kultúra területén működik, vagy mi?” – kérdezte cinikusan. A hatalom nem korlátozza a művészi munkáját, sőt az, hogy állami pénzeket kapott, azt mutatja, hogy semmiféle cenzúra vagy nyomás nincs, tette hozzá. Korábban a Kreml szóvivője csak annyit közölt, hogy mivel nagy visszhangot váltott ki Szerebrennyikov letartóztatása, figyelemmel követik az ügy fejleményeit. Májusban, Szerebrennyikov kihallgatása és a színházban végrehajtott sorozatos házkutatások után Jevgenyij Mironov, aki állítólag Putyin kedvenc színésze, egy állami kitüntetés átvételekor átadott egy levelet személyesen Putyinnak a rendező védelmében; ez a gesztus az orosz viszonyok ismeretében kivételesen bátornak minősül.

Nyáron a Bolsoj, a moszkvai nagyszínház az utolsó pillanatban „lemondta” a világhírű orosz balett-táncosról, Nurejevről szóló életrajzi előadását, amelyet Szerebrennyikov vitt színpadra. A színház vezetősége nem adott ki közleményt, lépését szűkszavúan azzal indokolta, hogy nincs kész a mű. A darab állítólag meglehetősen konkrétan mesél Nurejev homoszexuális életéről. Bizonyos források szerint Vlagyimir Megyinszkij kulturális miniszter „aggodalmát fejezte ki” a nyílt homoszexuális propaganda miatt; az ilyen elleni fellépés az orosz cenzúra egyik sarkalatos pontja. Bár a minisztérium természetesen tagadta az adminisztratív letiltást, azt elismerték, hogy a Bolsoj igazgatója és a miniszter között hosszas tárgyalások folytak. Az igazgató szerint jövő májusban megtartják a bemutatót. Szerebrennyikov (tanúként való) kihallgatása és a darab leállítása időben követték egymást. Előadások betiltása, leállítása nem ritka Oroszországban: az egyház tiltatta be tavaly a novoszibirszki operában a Tannhäusert, illetve Andrej Zvjagincev Leviathan című filmjét (erről és az orosz kultúrpolitikáról lásd: Hozzá lehet szokni?, Magyar Narancs, 2015. június 4.).

A politikai üldözésben nehezen megragadható motívum Szerebrennyikov állítólagos homoszexualitása; ez a történet olyan légkörben bontakozik ki, amelyben a homofóbia növekvő állami, egyházi támogatást kap.

 

Mártírok

Szerebrennyikov ma külföldön is a legismertebb orosz színházi rendező a középnemzedékből, Európában is sokfelé dolgozik, a nagy nyugati fesztiválok, színházak és operaházak rendszeres vendége. Avignonba például – ahol korábban bő másfél évtizedig nem szerepelt orosz előadás – 2015-ben és 2016-ban is meghívták. Stílusát Davidova úgy jellemzi, mint a populáris és művészszínház ritka keverékét; Szerebrennyikov nagyszínpadon dolgozik, olykor sztárokkal. Az általam két éve Moszkvában látott Mártírok (amelyből filmet is rendezett, magyar mozikban is futott) a radikalizálódás, a fanatizmus lélektanát vizsgálja egy feszített tempójú, kemény, politikai áthallásoktól sem mentes, antiklerikálisnak is nevezhető előadásban. Fő műfajának a társadalmi burleszket nevezi Davidova; a társadalomkritikus, politikus látásmód meghatározza pályáját. Az általa vezetett Gogol Központot Moszkva egyik legjobb teátrumának tartják, az intézményt ő támasztotta és újíttatta fel állami/városi pénzen, és csinált belőle fontos helyet, egy hubot, étteremmel, könyvesbolttal és szellemileg új, gyakran nyugatosnak bélyegzett színpadi profillal. A rendező nemcsak előadásaiban, hanem nyilvános szakmai megszólalásaiban is keményen fellépett a cenzúra, a megfélemlítés ellen.

Különös egybeesés, hogy letartóztatása előtt tíz nappal ítélték neki a legnagyobb európai színházi díjat, a Europe Prize New Theatrical Realities nevűt. „Most van a nemzetközi és fesztiválkarrierje csúcsán” – írta Davidova.

A letartóztatás híre megrázta az orosz és nemzetközi művészvilágot: az Európai Filmakadémia a szabadon engedését követelte, Cate Blanchett nemzetközi tiltakozásra szólított fel, Thomas Ostermeier, a berlini Schaubühne igazgatója petíciót indított. De Oroszországban is kiállt mellette a Bolsoj igazgatója, a színházi szövetség elnöke és seregnyi nagy művész.

Legfrissebb fordulatként megjelent egy hamis levél, amelyet állítólag Szerebrennyikov hagyott hátra a barátainál. A levelet Lars Eidinger német színész publikálta az Instagramján angolul, de rövidesen kiderült, hogy két ismert orosz troll, Alekszej Sztoljarov és Vlagyimir Kuznecov a szerzők: ők ezt az állami televízióban el is ismerték. Szerebrennyikov ügyvédje provokációnak nevezte a levelet. Az állítólagos búcsúlevélben az szerepel, hogy Porosenko ukrán elnök ajánlatot tett a rendezőnek, hogy Ukrajnában vezessen színházat és forgasson – nyilván oroszellenes – propagandafilmet állami pénzen. Eidinger és Szerebrennyikov egyszerre képezik a lejáratás tárgyát ebben az akcióban. A német színész azért érdekes, mert ő játssza II. Miklós szerepét a Matilda című, nagy vitát kiváltó orosz filmben. Alekszej Ucsityel filmje a szentté avatott orosz cárt egy szerelmi történet szereplőjeként mutatja be, ami kiváltotta az orosz „egyházi” szélsőségesek dühét. A The Guar­dian szerint a két troll az orosz kormány támogatásával működik, és a szálak egyenesen az orosz titkosszolgálatig vezetnek. Minden­esetre a levél az orosz–ukrán konfliktus gerjesztését is szolgálja.

„Azt a mantrát, hogy »engem nem érdekel a politika«, színházi közegben már csak egy gazember mondhatja” – írta Marina Davidova. A kihallgatáson, rácsok mögött lévő művész a fotókon drámaian megtörtnek tűnik. Történetének még messze nincs vége.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.