chili & vanilia - Bundás kenyér álruhákban

  • .
  • 2007. augusztus 30.

Trafik

Nem nagyon láttam még olyan háztartást, ahol mindig pont annyi kenyeret sikerül beszerezni, amennyire szükség van. Feltankolunk, s azon melegében elfogy a friss, puha fele, a száraz darabok meg csak gyűlnek, gyűlnek, és vagy valaki (általában ugyanaz a családtag) feláldozza magát, vagy kukában landol minden.
Hogy a szikkadt kenyér pedig második életszakaszában újult erőkkel tér magához, nos, azt a népi konyha mindig is tudta, sokszínűen is használja: morzsa, fondü, kenyérpuding, bundás kenyér, panzanella (toszkán paradicsomos saláta), Pa amb tomaquet (katalán paradicsomos pirítós), vagy panade (rusztikus francia tejes kenyérleves), hogy csak néhányat említsünk.

Az amerikai reggelizők nagy kedvence a francia pirítós (french toast), ami valójában nem más, mint a régi jó bundás kenyér, csak így sokkal elegánsabban hangzik a neve. Pedig se nem biztosan francia, se nem pirítós. Az eredetéről elég sok a ködös információ, egyes források szerint 17. századi amerikai szakácskönyv is említi, más teória szerint Joseph French találta fel. A leghitelesebbnek talán az tűnik, hogy már a középkori Európában szinte mindenütt létezett valamilyen formában, és innen kevergett a nagyvilágba. Franciául "pain perdu", azaz elveszett kenyér a neve (németül Armer Ritter, spanyolul torrijas). Az USA-ban az iraki háború kapcsán tanúsított francia magatartás miatt átkeresztelték "freedom toast"-ra.

A kísérletezés mindenesetre szabad: a fűszerezéssel, a bundával (kókuszreszelék, mandula, mogyoró), a belsejével (kenyér, kalács, briós, croissant) fantázia szerint variálhatunk, lehetőségeink végtelenek. Részemről desszertnek nehéznek gondolom, kiadós luxusreggeliként viszont semmi kifogásom ellene. Ízben a reszelt citromhéjra és a fahéjra esküszöm.

Édes, fahéjas bundás kenyér

Hozzávalók (2 adag)

4 szelet kenyér (vagy kalács)

2 tojás

1 dl tejszín

fél citrom reszelt héja

csipet őrölt fahéj

csipet só

5 dkg vaj

A kenyérszeleteknek levágjuk a héját, és kétujjnyi téglalapokra vágjuk (így mutatós, de természetesen hagyhatjuk egészben is). Mélytányérban felverjük a két tojást a tejszínnel, csipet sóval, fahéjjal és reszelt citromhéjjal (esetleg vaníliakivonattal). A szeleteket belemártjuk a tojáskeverékbe, megforgatjuk, picit benne hagyjuk, hogy megszívja magát a tojással, de megtartsa a formáját. Egy nagy serpenyőben felolvasztjuk a vajat, és amikor habzik, belehelyezzük a szeleteket. Közepes lángon mindkét oldalán aranyszínűre sütjük. (Ha két menetben kell sütni, az első után érdemes a serpenyőt kitörölni és friss adag vajon sütni a második adagot, mert a vaj hamar odakap.) Porcukorral megszórva, esetleg friss vagy karamellizált szezonális gyümölcsökkel tálaljuk.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?