kertész lesek - REPETA SAROK

  • .
  • 2007. szeptember 27.

Trafik

A belvárosi forgatagban legfeljebb a postai furgon lehet zöld, de levegős jókedvünket nem szegheti holmi járműpark. Lassan kifutunk a Veres Pálné utcából, akár egy kétárbocos lélekvesztő, de fejünk a helyén, nem csordogálunk a Kossuth Lajos utcáig.
Úgy véljük, túl vagyunk mindenen - ami a fogyasztást (nyálcsordogálást) illeti. A Curia utcához érve pompás sarokházon akad meg a tekintet, de cukrászda helyett étterem lakik benne, már-már a parkoló autók közé (!) ékelt terasszal. Ugye, ismerik A hajnali motorháztetőket? Amikor Ottlik Géza egy parkolóban ébredt. Nos, mi is hasonlóan ihletett állapotba kerülünk, különösen amikor egy kombi Opel éppen az asztalunkba farol. De valószínű, hogy az étterem gazdái is ihletett állapotban voltak, hiszen a Repeta Sarok elnevezés kreatív hozzáállásra utal. Igaz, hogy van benne valamiféle bumfordi hímsovinizmus, de nem több, mint amikor a jóllakott napközis meghuzigálja a lányok haját.

A szellemeskedő elnevezés mégsem öncélú, a Repeta Sarokban ugyanis humoros esteket rendeznek, bár ebből semmit sem sejthetünk odakint. Persze vicces az is, hogy ha egy járókelő elhalad asztalunknál, és rálép az ott heverő csatornafedélre, a Tévésmaci pattan egyet a székén, pedig nem is Palkó. Szeretünk nevetni.

Az ifjú felszolgáló tekintetében némi részvét - kellett maguknak ideülni -, de nem avatkozik a nagyok dolgába. Az étlap szerény választéka reménykeltő, és mivel épp most egy veterán Fiat 500-as próbál helyet találni, az olasz oldalra fordulunk, és a tésztás mellett döntünk. Csakhogy a hagyomány az hagyomány! Mivel a belváros belében (gyomrában) vagyunk, a magyarosat nem mellőzhetjük, még előbújna Mátyás a pincéből, és a fejünkre koppintana a vonóval. A gulyáslevessel (590 Ft) azonban nemcsak kipipálhatjuk a kötelezőt, de büszkén kiálthatjuk: Hajrá, magyarok! A megfelelő sűrűségű, jól fűszerezett (vagyis nem túlpaprikázott) nyitány húsrészlegében sem találunk felesleges toldalékot, állaga is jó, csupán a mennyiséggel van gond, mindössze csészényi az élvezet.

A tészták méretével már nem lehet bajunk, akár a lasagnét (1190 Ft), akár a penne arrabbiatát (890 Ft) nézzük, belevaló legények. Az impozáns látvány szerencsére tartalommal is bír, megint csak remek arányokról, túlkapásoktól mentes összetételről számolhatunk be. Sajnos mégsem tehetünk újabb csillagot a szakács váll-lapjára, mivel a paszták hőmérséklete jóval szerényebb a kelleténél. Persze az is lehet, hogy csak túl gyorsan hűlt le a levegő.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.