kertész lesek - ZEUS TAVERNA

  • .
  • 2007. augusztus 30.

Trafik

Ráckevén vagyunk, a parton zsong a bolhapiac, hétágra sütik a kolbászt. A déli harangszóra fiatalemberek szabadulnak a templomból, kezükben zászló.
A magyar trikolór mellett a török és a portugál lobogót fedezzük fel, a többit nem győzzük kivárni. Ebédidő van, leginkább szerb rizseshús vagy rácponty jár a fejünkben. "Van itt valami hangulatos kerthelyiség?" - érdeklődünk a belvárosi közösségi házban, vagyis a lottózóban. Vitán felül mindenki a görögöt ajánlja, nincs B változat, kicsit csalódottak vagyunk. Útközben felfigyelünk egy női névre, Zsuzsika? Kertje is van, konyhája is, ám elnézve a családi ház teraszának tűnő létesítményt, illetve a vendégeket, úgy véljük, itt legfeljebb a csapolt Borsodit tesztelhetnénk.

De semmi baj, elhagyunk egy pizzériát, és máris ott a görög. Odabent a szokásos kék-fehér színvilág és a tipikus kocsma kevercse, de a kerthelyiség - a belső udvar - is hasonló hangulatú. Kékre festett csónak a falon, kockás abrosz, művirág, nádkerítés. Az egyik sarokban sörösrekeszek, a szomszéd kutyája vonyít és kaparja a kerítést. Zene is van, a lemez címe minden bizonnyal Greetings from Rhodos vol. 4, az étlap borítója leginkább egy szakdolgozat fedlapjára emlékeztet. De mielőtt gyanúba kevernénk a helyi könyvkötőt, inkább a bevezetővel traktálnánk önöket: "Nem tudott elmenni idén nyaralni Görögországba?! Mi megpróbáljuk kárpótolni!!! Jöjjön el hozzánk a ZEUS-ba!!! Mi a tenger kékségét nem tudtuk elhozni, de ételeink különleges ízével, tüzes görög borainkkal, ouzóval, igazi görög salátáinkkal, mediterrán (udvari) kerthelyiségünkkel megpróbáltuk idevarázsolni ezt a csodás világot!!!"

Valószínűleg nem a roppant kedves felszolgáló hölgy hibája, hogy egy pillanatra sem feledjük: a Duna partján vagyunk, nem az Égei-tengerén. Kissé megrázó, hogy tejes kávé csak por alakban létezik, de legalább nem titkolják. Az avgolemono (590 Ft) vitán felül görög specialitás - citromos, tyúkhúsos rizsleves. Rossz nyelvek szerint a progresszív rock legendája, az Aphrodite's Child nevű zenekar azért oszlott fel, mert az énekes (Demis Roussos) romlott avgolemonót locsolt a zongorista (Vangelis) hangszerére. Nos, a ráckevei leves bizonyosan nem okoz ekkora konfliktust, bár szép emlékeket sem idéz. Elég híg ahhoz, hogy meleg citromlének nevezzük, de néha nyelvünk tojásfoszlányba ütközik, arra pedig nem találunk szavakat.

A kecskesült (2190 Ft) nemcsak mérete miatt kemény dió, jól meg kell rágnunk, hogy a végére érjünk. A kiálló csontok látványa egyébként is kedvünket szegi, ám ahol véget ér a keménykedés, ott olyan zsírgazdagnak tűnik a hús, hogy azt már másnak neveznénk. Vigasztalódhatunk a remek sült krumplival, illetve azzal, hogy a kecskénk nyakán egy darab feta díszeleg. Csak úgy, éhségből eszünk egy rántott gombát is (1190 Ft), amit a változatosság kedvéért szintén fetával töltöttek. Mind megesszük, egyáltalán nem rossz, de szívünk mélyén a desszertben bizakodunk, hátha... Piros vagy inkább fehér pont, hogy a galakto bureko (490 Ft) látványa leginkább a túrós rétesre emlékeztet. Sajnos az íze már sokkal kevésbé, ugyanis a kelleténél tovább mikrózták, s ennek köszönhetően csupán forró csípést érzünk a nyelvünkön. Csak azt ne mondják, hogy Zeusz csókjához volt szerencsénk.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.